PARTNER PORTALU
  • BGK

Porty Zalewu Szczecińskiego będą bezpieczniejsze i atrakcyjniejsze

  • PAP    4 grudnia 2012 - 15:23
Porty Zalewu Szczecińskiego będą bezpieczniejsze i atrakcyjniejsze

Przebudowa infrastruktury portowej, modernizacja nabrzeży, nowe oznakowania nawigacyjne i pogłębienie torów wodnych - to niektóre elementy projektu poprawy jakości portów Zalewu Szczecińskiego. Ruszyły pierwsze prace przy jego realizacji.
Jak poinformował we wtorek dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Andrzej Borowiec, wykonano już od września ok. 20 proc. zaplanowanych prac.

Inwestycje warte 50 mln zł, z czego 22 ma pochodzić z UE, to według dyrektora urzędu szansa na rozwój, w tym turystyczny, dla niewielkich miejscowości portowych przy akwenie, ale również poprawa bezpieczeństwa żeglugi na Zalewie Szczecińskim.

W ramach projektu zaplanowano również kupno dwóch pływających jednostek inspekcyjnych. Jedną z nich zaprezentowano we wtorek. Przeznaczone będą do kontroli i monitorowania akwenów administrowanych przez Urząd Morski w Szczecinie, a w szczególności do przeprowadzania inspekcji na wodzie, kontroli i monitorowania basenów portowych, torów podejściowych oraz koordynacji akcji, w tym ratowniczych. Obie łodzie będą wyposażone w specjalistyczne urządzenia nawigacyjne i pomiarowe, m.in. dwukanałową echosondę jednowiązkową czy sondę pomiaru prędkości dźwięku.

Koszt zakupu jednostek to ok. 6,8 miliona złotych, z czego połowę stanowi dofinansowanie unijne. Druga ma być dostarczona do Szczecina do marca 2013 roku.

Prace mają być zakończone do grudnia 2013 r. Zgodnie z projektem przebudowane zostaną m.in. baseny portowe, falochrony oraz wejścia do portów w Trzebieży, Wolinie, Lubiniu, Kamieniu Pomorskim. Pogłębione mają być także podejściowe tory wodne, m.in. do Trzebieży, Stepnicy czy Dziwnowa.

Zmodernizowane zostaną budynki kapitanatów i bosmanatów w niektórych miejscowościach. Na Zalewie Szczecińskim pojawi się nowoczesne oznakowanie nawigacyjne.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.