PARTNER PORTALU
  • BGK

Postawili na rozwój śląskiej wsi

  • AW    22 lutego 2011 - 17:57

Izba regionalna w zniszczonym budynku po dawnym barze, naparaw dachu w klasztorze czy rewitalizacja parku to przykłady realizacji współfinansowanych w ramach PROW. Do użytku oddany został kolejny obiekt.
Świeżo wyremontowany budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaniowie kosztował 1 mln zł, z czego ok. 450 tys. zł to ewentualne wsparcie w ramach PROW (obecnie weryfikowany jest wniosek o płatność). Celem projektu jest rozwój społeczno-kulturalny mieszkańców gminy oraz udostępnienie lokalnym organizacjom społecznym i placówkom edukacyjnym obiektu umożliwiającego organizację spotkań, imprez i przedsięwzięć ukierunkowanych na rozwój społeczności wiejskiej. W ramach remontu wymiano elewację, instalację, wyremontowano dachu.

Podobnych inicjatyw jest w województwie śląskim jest więcej. Wyjątkowy obiekt otwarto kilka miesięcy temu we wsi Glinka na Żywiecczyźnie. Izba Regionalna „Gronicek” powstała w zniszczonym budynku, w którym kiedyś mieścił się bar, a mieszkańcy wsi od lat gromadzili unikalne eksponaty. Dzięki wsparciu dostępnemu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich uzyskali ogólnodostępny obiekt, który staje się powoli centrum życia kulturalnego. Udało się ocalić przed zniszczeniem m.in. dziesiątki eksponatów stanowiących świadectwo dziedzictwa kulturowego wsi. Koszt realizacji projektu zamknął się w kwocie ok. 650 tys. zł, a unijne wsparcie wyniosło prawie 400 tys. zł.

 - Otwarcie izby regionalnej było ukoronowaniem  starań  zarówno o zachowanie dziedzictwa kulturowego, jak i stworzenie godnych warunków do prowadzenia w środowisku  działalności społecznej. Przebudowa izby umożliwiła nam stworzenie warunków do właściwej ekspozycji zbiorów, ale także prowadzenie działalności kulturalnej – podkreśla Julia Grygny z Urzędu Gminy Ujsoły.

Realizacja projektów w ramach PROW niesie ze sobą też inne korzyści, które coraz częściej zauważają władze gmin korzystających z unijnego wsparcia.Dzięki unijnemu wsparciu powstają boiska sportowe, place zabaw dla najmłodszych, zmienia się oblicze często zniszczonych, zabytkowych obiektów i parków, a centra małych miasteczek zaczynają żyć na nowo. Przykładem mogą być inwestycje w gminach Wielowieś, gdzie zmodernizowano boisko do piłki nożnej, instalując m.in. ogrodzenie i bramki z piłkochwytami, a w zespole pałacowo-parkowym usprawniono ciągi komunikacyjne i system oświetlenia parku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.