PARTNER PORTALU
  • BGK

Postawili unijną kasę. Na żubra

  • AW    26 stycznia 2012 - 10:39
Postawili unijną kasę. Na żubra

Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie cieszy się niesłabnącą popularnością. Obiekt, który powstał dzięki unijnemu dofinansowaniu, stał się turystyczną wizytówką miasta.
Sześć dorosłych osobników i jeden młody (zaledwie dwumiesięczny) żubrzyk – to zwierzaki, które stanowią główną atrakcję pokazowej zagrody, jaka mieści się w zabytkowym parku pszczyńskim.
 
- Zagroda znajduje się w dzikiej części parku zwanej „zwierzyńcem” bądź dziką promenadą. To tutaj kiedyś książę pszczyński trzymał swoje zwierzęta gospodarcze. Atutem naszego ośrodka jest bliskość zamku i rynku miasta - opowiada Ewelina Skrobol, menadżer pokazowej zagrody żubrów w Pszczynie.

Zagroda działa od czerwca 2008 roku. Projekt został współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

- Ośrodek powstał z myślą o utrzymaniu pszczyńskiej linii żubrów, jako swego rodzaju zabezpieczenie, gdyby głównej hodowli tych żubrów w Jankowicach coś się stało - wyjaśnia Skrobol. - Ale drugim równie ważnym celem zagrody jest edukacja oraz oczywiście turystyka. Jesteśmy mile zaskoczeni frekwencją, co roku odwiedza nas około 100 tys. osób - dodaje.

W parkowym ośrodku największą atrakcją są oczywiście żubry, ale można zobaczyć również obejścia z innymi zwierzętami takimi jak: sarny, daniele, jelenie, muflony, ptactwo ozdobne. Na terenie zagrody znajduje się obiekt muzealno-edukacyjny, w którym przeprowadzane są zajęcia przyrodnicze, wyświetlane filmy edukacyjne o żubrach. Przez obiekt prowadzi też ścieżka edukacyjna.

Żubrową zagrodą zarządza Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej (spółka z udziałami miasta). Koszt utrzymania zagrody rocznie to około 500 tys. zł, ale jak podkreślają zarządcy, pokazowa zagroda finansuje się sama - z biletów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2012-01-30 02:33:06

    Pszczyna zawsze była uroczą mieściną, W której: stresy, troski i kłopoty giną. Kto chciałby sił nabrać, w ciszy wypoczywać, Ten powinien latem, często w Pszczynie bywać.