PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstaje Ośrodek Medycyny Doświadczalnej UM

  • PAP    15 stycznia 2014 - 14:44
Powstaje Ośrodek Medycyny Doświadczalnej UM

Ośrodek Medycyny Doświadczalnej, przeznaczony do prowadzenia badań na zwierzętach zgodnie z normami europejskimi, powstanie w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Koszty projektu, przekraczające 28 mln zł, będą pokryte głównie z funduszy unijnych.
Ośrodek ma być gotowy w przyszłym roku. W środę wmurowany został kamień węgielny na budowie. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Cezary Rzemek powiedział podczas uroczystości, że lubelski Uniwersytet Medyczny szybko się rozwija, cieszy się uznaniem w środowisku uczelni medycznych w kraju, przewodzi w kształceniu studentów anglojęzycznych.

Rektor uczelni prof. Andrzej Drop podkreślił, że w nowym ośrodku prowadzone będą badania naukowe, których efekty przysłużą się rozwiązywaniu najpoważniejszych problemów zdrowotnych społeczeństwa. "W centrum uwagi naszych badaczy znajdą się choroby układu krążenia, choroby neurodegeneracyjne i choroby nowotworowe" - zapowiedział.

"Technologia wykonania Ośrodka Medycyny Doświadczalnej oraz zaplanowane rozwiązania infrastrukturalne zapewnią odpowiednie warunki bytowe zwierzętom doświadczalnym zgodnie z europejskimi normami" - zaznaczył Drop.

W nowym budynku powstaną sale operacyjne dla małych i dużych zwierząt oraz pomieszczenia dla prowadzenia badań radiologicznych. Będą tu hodowane m.in. myszy, szczury i króliki używane do badań naukowych. Część laboratoryjna budynku będzie ściśle odizolowana i podzielona na strefy: hodowlaną, eksperymentalną oraz przeznaczoną do kwarantanny zwierząt.

Prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Dariusz Matosiuk powiedział, że badania na organizmach żywych są konieczne do poszukiwania nowych leków, nowych metod leczenia i diagnostyki. Podkreślił, że naukowcy w nowym ośrodku, przy użyciu nowoczesnej aparatury, będą mogli obserwować na zwierzętach zmiany zachodzące przy wywołanych chorobach, bez uśmiercania tych zwierząt.

"Badania na ludziach są niemożliwe, natomiast jeżeli w oparciu o zwierzęta, czy o komórki pochodzące z tych zwierząt, będziemy w stanie stworzyć model choroby, to będziemy mogli te badania prowadzić skutecznie" - powiedział Matosiuk.

Budynek nowego ośrodka będzie miał około 2 tys. m kw. powierzchni. Jego budowa pochłonie blisko 10 mln zł, natomiast cały projekt będzie kosztował ponad 28 mln zł. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej wyniesie ponad 25 mln zł.

Naukowcy lubelskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują rocznie do badań około 2,5 tys. myszy, 1,5 tys. szczurów i 50 królików.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.