PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstała Rada Koordynująca współpracę regionów Polski Południowej

  • PAP    17 lutego 2014 - 15:09
Powstała Rada Koordynująca współpracę regionów Polski Południowej

- 30-osobową Radę Koordynującą współpracę woj. śląskiego i małopolskiego w realizacji ich wspólnej strategii rozwoju powołano w poniedziałek w Katowicach. Wicepremier Elżbieta Bieńkowska oczekuje, że samorządy wybiorą obecnie najważniejsze projekty do realizacji.
Strategię Rozwoju Polski Południowej - obejmującą woj. śląskie i małopolskie - samorządy obu regionów przyjęły w kwietniu ub. roku. Na podstawie tego dokumentu opracowano krajową Strategię Rozwoju Polski Południowej. Rząd przyjął ją w styczniu br. jako tzw. strategię ponadregionalną. To pierwszy w Polsce taki dokument rządowy - zainicjowany przez samorządy.

Czytaj też:  Województwa zyskają 800 mln euro dzięki współpracy

Wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska przypomniała w poniedziałek w Katowicach, że w strategii rządowej - inaczej niż w samorządowej - nie umieszczono konkretnych projektów. Zaapelowała, by samorządowcy przejrzeli teraz listę postulowanych przez nich przedsięwzięć, pod kątem wyboru najważniejszych i mających największe szanse na realizację.

"Powstanie Rady Koordynującej to koniec prac nad strategią. W tej chwili jest odpowiedni moment, by zacząć robić konkretne projekty. (...) Teraz ten pakiet projektów, który znajduje się w przedstawionych przez województwa pomysłach, trzeba ponumerować, zrobić ich hierarchizację i powiedzieć, co jest najważniejsze, co da tym dwóm regionom wartość dodaną" - zaakcentowała Bieńkowska.

Rada Koordynująca ma być ciałem nadzorującym, opiniującym i projektującym współpracę regionów. Będzie też koordynowała prace zespołów projektowych - przekuwających zapisy w dokumentach na konkretne przedsięwzięcia.

Wicepremier Bieńkowska w poniedziałek przypomniała, że choć prawo unijne preferuje projekty ponadregionalne, nie może obiecać, że wszystkie pomysły wymienione przez woj. śląskie i małopolskie w ich strategii zostaną wpisane na listy i dostaną dofinansowanie.

Jak zaznaczyła, są wśród nich przedsięwzięcia, które - gdyby były bardziej zaawansowane w przygotowaniu (np. budowa trasy S1 z Mysłowic do Bielska-Białej, projekty związane ze środowiskiem, energetyką czy kulturą) - na pewno znalazłyby się na listach do realizacji. Część propozycji, jej zdaniem, trzeba z kolei gruntownie przeanalizować.

W skład Rady Koordynującej weszło po piętnastu przedstawicieli woj. śląskiego i małopolskiego. To wojewodowie, przedstawiciele sejmików, prezydenci i burmistrzowie miast, rektorzy uczelni, przedstawiciele sejmików.

Przewodniczący sejmiku woj. małopolskiego Kazimierz Barczyk powiedział, że taki skład rady powinien nadać właściwe proporcje i równowagę wybieranym do realizacji projektom. "To chyba najważniejsze, by nie zwyciężyły jakieś egoizmy" - zaznaczył. Wskazał, że poza Radą Koordynującą powstają też inne, mniej formalne formy współpracy, np. w postaci swoistego klubu przedstawicieli przemysłu obu regionów.KOMENTARZE (1)

  • Ryszard Kmieć., 2014-02-18 14:03:36

    Gratulacje.Będziemy- My Obywatele wspierać oddolnie Radę 30. Podziękowanie dla Pani Minister Elżbiety Bieńkowskiej. Ryszard Kmieć- autor w organizacji Biura ds. Partycypacji- Stref Energooszczędności- odpowiedzialny za Budowę Fabryki-1000 Miejsc Pracy. ( W Partycypacji-Nauka -Biznes Samorząd- Raze...m Dla gospodarki Polski) pomysł oddolnej Lokalnej Inicjatywy Mieszkańców- Zagłębie Dąbrowskie.  rozwiń