PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstało Regionalne Partnerstwo na rzecz Rozwoju Bibliotek

  • PAP    23 grudnia 2009 - 16:21

Realizacja Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Bibliotek trwa od kwietniu tego roku. Zaplanowano go na pięć lat. Program skierowany jest do bibliotek publicznych we wszystkich gminach wiejskich i małych miastach do 20 tys. mieszkańców. Do pierwszej rundy programu w całej Polsce zakwalifikowało się ponad 1,8 tys. placówek bibliotecznych, w tym 26 w województwie łódzkim. Przyjęto m.in. biblioteki z Konstantynowa Łódzkiego, Łasku, Brzezin, Ozorkowa, Pabianic, Szczercowa, Buczka i Ujazdu.
W ramach programu bibliotekarki i bibliotekarze wezmą udział w cyklu specjalistycznych szkoleń, dzięki którym zostaną przygotowani do prowadzenia bibliotek w nowoczesny sposób. Dowiedzą się, jak organizować ciekawe wydarzenia dla mieszkańców, jak rozpoznawać ich potrzeby, jak zdobyć dodatkowe pozabudżetowe fundusze na działalność czy wypromować swoją placówkę.

Do bibliotek zostanie również dostarczony sprzęt informatyczny - komputery, urządzenia wielofunkcyjne służące do drukowania, skanowania, kopiowania i faksowania, a także projektory multimedialne, ekrany i laptopy. Wszystkie biblioteki mają zostać bezpłatnie podłączone do internetu.

Zadaniem programu jest też integracja środowiska bibliotekarek i bibliotekarzy, m.in. poprzez organizację konferencji i kongresów, współpracę z wyższymi uczelniami i organizacjami pozarządowymi.

Tuż po podpisaniu w środę porozumienia wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska powiedziała, że dzięki powstaniu Regionalnego Partnerstwa na rzecz Rozwoju Bibliotek, małe miejscowości mają szansę "rozwoju społeczeństwa informacyjnego, okazję do zaszczepienia w młodych umysłach i sercach pędu do wiedzy i ciekawości świata, wyrwania ich ze złych nawyków".

Zdaniem marszałka województwa łódzkiego Włodzimierza Fisiaka, biblioteka nie pełni już tylko funkcji miejsca, w którym wypożycza się książki. Jej rola coraz bardziej się rozszerza, a dzięki Programowi Rozwoju Bibliotek stanie się "prawdziwym centrum wiedzy, sprzyjającym rozwojowi społeczności lokalnej".

Do Regionalnego Partnerstwa na rzecz Rozwoju Bibliotek mogą dołączyć również inne instytucje, takie jak uczelnie, organizacje pozarządowe i gospodarcze oraz instytucje oświatowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.