PARTNER PORTALU
  • BGK

Powszechne błędy przy zamówieniach publicznych

  • PAP/JL    16 września 2015 - 07:22
Powszechne błędy przy zamówieniach publicznych

Fot. Pixabay.com

Kontrolerzy Europejskiego Trybunału Obrachunkowego zalecają KE zawieszenie płatności na rzecz niektórych państw członkowskich, także Polski.
Wniosek taki płynie z opublikowanego 15 września raportu o sposobie udzielania zamówień przez władze publiczne w Unii Europejskiej.

W latach 2009-2013 r. Komisja Europejska wszczęła 74 postępowania o naruszenie przepisów w związku z zamówieniami publicznymi. Najwięcej – 18 – wobec Grecji. W przypadku Polski były ich trzy.

Według przykładu podanego w dokumencie w Polsce przyznano bez przetargu – a jedynie przez negocjacje z jednym wykonawcą – nadzór architektoniczny nad budową obwodnicy. Wartość tego zamówienia wynosiła ok. 300 tys. euro.

Choć Komisja Europejska i państwa unijne zaczęły reagować na sygnalizowane im wcześniej problemy, sytuacja wciąż nie jest zadowalająca. Trybunał ostrzegł, że jeśli nie poprawi się ona do końca 2016 roku, to Komisja Europejska powinna zawiesić płatności.

Błędy dotyczące zamówień publicznych stwierdzono w około 40 proc. projektów kontrolowanych pod tym kątem (pod lupę wzięto realizacje z lat 2009-2013). Nieprawidłowości skutkowały brakiem uczciwej konkurencji lub udzielaniem zamówień podmiotom innym niż te, które przedstawiły najlepsze oferty.

Na początku tego roku KE oceniła, że 12 z 28 krajów UE nie wypełnia tych zaleceń. Chodzi o Polskę, Bułgarię, Czechy, Grecję, Chorwację, Włochy, Łotwę, Węgry, Maltę, Rumunię, Słowenię i Słowację.

Kontrolerzy zalecają, by w razie niespełnienia tych warunków do końca 2016 roku KE zawiesiła płatności na lata 2014-2020 na rzecz tych państw do czasu wyeliminowania uchybień.

Zarzuty są poważne, bo dotyczą wydatków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Funduszu Spójności oraz Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). W latach 2007-2013, czyli w poprzedniej perspektywie finansowej UE, przeznaczono na ten 349 mld euro. Znaczna część z tych środków jest wydawana w ramach zamówień publicznych.

Ponadto Europejski Trybunał Obrachunkowy podkreślił, że konieczne jest spełnienie przez państwa członkowskie ustalonych z KE warunków korzystania z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych odnoszących się do zamówień publicznych w okresie wydatkowania 2014-2020.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2015-09-16 23:16:19

    Przygotowanie dokumentacji przetargowej i konkursowej na zlecenie: artmetic.plNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: