PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: Jest pierwsza umowa o pożyczkę z Jessica 2

  • PAP/AT    30 listopada 2017 - 09:10
Poznań: Jest pierwsza umowa o pożyczkę z Jessica 2
Umowa na kompleksową modernizację energetyczną budynku przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu jest pierwszą umową inwestycyjną z tego zakresu w ramach inicjatywy Jessica 2 (fot.pixabay.com)

W Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu podpisaną pierwszą umowę inwestycyjną w ramach inicjatywy Jessica 2. Umowa dotyczy modernizacji energetycznej budynku mieszkalnego.
• W Poznaniu podpisano umowę ws. pożyczki z inicjatywy Jessica 2 w wysokości 1,2 mln zł na modernizację energetyczną budynku mieszkalnego.

• Wielkopolski samorząd przeznaczył na inwestycje z zakresu przedsięwzięć termomodernizacyjnych ponad 173 mln zł z UE.

• To pierwsza umowa z inicjatywy Jessica 2.

Podpisana w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu umowa ze wspólnotą mieszkaniową na kompleksową modernizację energetyczną budynku przy ul. Grunwaldzkiej jest pierwszą umową inwestycyjną z tego zakresu w ramach inicjatywy Jessica 2.

Zarząd województwa wielkopolskiego podpisał z BGK umowę operacyjną na obsługę pożyczek finansowanych ze środków UE w listopadzie ub. roku. Wsparcie przeznaczone jest na inwestycje z zakresu rewitalizacji obszarów problemowych oraz kompleksowej modernizacji energetycznej w budynkach użyteczności publicznej i wielorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Dzięki pożyczce poznańska wspólnota mieszkaniowa będzie mogła m.in. ocieplić dach i ściany oraz wymienić instalacje w budynku z 1962 roku. Zakończenie projektu przewiedziane jest na IV kwartał 2018 r. Oprocentowanie pożyczki wynosi 0,5 proc. w skali roku, a BGK nie pobiera żadnych dodatkowych opłat z tytułu udzielania i obsługi pożyczki.

Jak podkreślił w środę Maciej Sytek z zarządu województwa, samorząd zdecydował się przeznaczyć najwyższą kwotę w Polsce na wsparcie projektów w zakresie rewitalizacji obszarów problemowych i poprawy efektywności energetycznej w sektorze publicznym, a także mieszkaniowym, ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+).

"Podpisanie pierwszej umowy inwestycyjnej, wspierającej przedsięwzięcie termomodernizacyjne w województwie wielkopolskim jest przełomowym wydarzeniem we wdrażaniu instrumentów finansowych w ramach Jessica 2. Jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy nabór wniosków na pożyczki dla inwestorów zarówno z zakresu efektywności energetycznej, jak i rewitalizacji obszarów problemowych" - powiedział.

Sytek dodał, że pożyczki oferowane w ramach Jessica 2 stanowią kontynuację dobrych praktyk i doświadczeń zdobytych przez województwo w trakcie wdrażania inicjatywy Jessica w poprzedniej perspektywie.

"Fundusze unijne to nie tylko spektakularne inwestycje infrastrukturalne. To również ważne projekty o mniejszej skali, które obejmują m.in. rewitalizację zdegradowanej tkanki miejskiej i poprawę efektywności energetycznej budynków" - powiedział w środę wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Przemysław Cieszyński.

Równolegle do projektów termomodernizacyjnych, w ramach inicjatywy wspierane są inwestycje rewitalizacyjne, na które przeznaczono 112,60 mln zł ze środków WRPO 2014+. Również w ich przypadku podmiotem udzielającym finansowania jest BGK.

W poprzedniej perspektywie, w ramach programu, podpisano w Wielkopolsce 41 umów inwestycyjnych na kwotę ponad 82 mln euro. Dzięki tym środkom zrewitalizowano szereg ważnych dla rozwoju miast inwestycji, tj. budynek b. hotelu Polonez w Poznaniu, gdzie powstało centrum akademickie. Możliwa była też rewitalizacja rynków w Krotoszynie i Kórniku.

JESSICA (ang. Joint European Support for Sustainable Investment In City Areas - wspólne europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji na obszarach miejskich) jest inicjatywą Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Umożliwia państwom członkowskim finansowanie trwałych inwestycji na obszarach miejskich.

Finansowanie inwestycji odbywa się w formie instrumentów zwrotnych, dzięki czemu raz zainwestowane środki finansowe mogą być wielokrotnie wykorzystane. W poprzedniej perspektywie, w ramach tej inicjatywy, BGK udzielił w Wielkopolsce, w województwach mazowieckim i pomorskim w sumie 108 pożyczek inwestycyjnych o wartości 720 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.