PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: remont Łazienek Rzecznych za ponad 7,8 mln zł

  • PAP/JS    14 marca 2018 - 20:24
Poznań: remont Łazienek Rzecznych za ponad 7,8 mln zł
Budynek przedwojennych Łazienek Rzecznych odzyska swoją dawną świetność (fot WCWI/UM Poznań)

Ponad 7,8 mln zł będzie kosztować planowany remont zabytkowych Łazienek Rzecznych w Poznaniu. Inwestycja, jak zapewniają władze miasta, ma zwiększyć atrakcyjność i ożywić tereny nadwarciańskie w stolicy Wielkopolski.
Na realizację inwestycji, której łączy koszt wyniesie ponad 7,8 mln zł, Miasto Poznań otrzymało ponad 5 mln zł dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, dzięki Wielkopolskiemu Centrum Wspierania Inwestycji.

"Starania o dofinansowanie i uzyskane w efekcie wsparcie to przykład konsekwentnego działania na rzecz ożywiania terenów nadwarciańskich. Zarówno teren wzdłuż Warty, pomiędzy mostem Królowej Jadwigi i Przemysła I, jak i sam budynek, został w ostatnim czasie nieco zapomniany" - uważa zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Jego zdaniem potencjał tego miejsca poznaniacy powinni odkryć dzięki nowemu, przebiegającemu obok, odcinkowi Wartostrady.

Jak tłumaczył Wiśniewski, zabytkowy budynek Łazienek Rzecznych zostanie przebudowany, zmieniona zostanie też jego funkcja na usługowo-biurową. Według założeń, na obiekcie ma zostać odtworzona historyczna fasada.

Ryszard Bączkowski z biura prasowego poznańskiego magistratu wyjaśnił, że projekt remontu Łazienek wpisuje się w program rewitalizacyjny "Na rzecz Warty", który zakłada "przywrócenie terenów nadwarciańskich mieszkańcom Poznania i zwiększenie atrakcyjności tych terenów".

Bączkowski przypomniał, że budynek Łazienek Rzecznych, wzniesiony w latach 1924-1925, wpisany jest do rejestru zabytków. Obiekt został zaprojektowany przez Jerzego Tuszkowskiego.

"Pierwotnie, oprócz przebieralni ze 128 kabinami i szatnią dla maksymalnie 200 osób, funkcjonowała również restauracja, kasy, mieszkanie dozorcy i stacja pogotowia ratunkowego. Początkowo kobiety i mężczyźni odpoczywali tu osobno, ale ostatecznie zdecydowano się także na wprowadzenie plaży rodzinnej. Było to główne miejskie kąpielisko, na które przychodziło nawet 5 tysięcy osób jednego dnia" - poinformował Bączkowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.