PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznański Park Technologiczno - Przemysłowy się rozrasta

  • PAP    23 października 2012 - 16:09
Poznański Park Technologiczno - Przemysłowy się rozrasta

Nowoczesny biurowiec wraz z inkubatorem przedsiębiorczości, będący częścią Poznańskiego Parku Technologiczno - Przemysłowego, uroczyście otwarto we wtorek w Poznaniu. Inwestycja była współfinansowana ze środków UE.
"Ten park ma rozwijać działalność gospodarczą, innowacyjną na terenie miasta Poznania. Jego sukces zależy od sukcesów firm współpracujących z Parkiem i tego im życzę" - powiedział podczas uroczystości prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Poznański Park Technologiczno-Przemysłowy (PPTP) został zaprojektowany w unikalnej formule parku rozproszonego, tzn. parku, którego poszczególne funkcje są realizowane na osobnych, niesąsiadujących ze sobą terenach. W ramach PPTP powstają trzy powiązane ze sobą strefy: biurowa, inkubacyjna i przemysłowo-produkcyjna.

Do dyspozycji najemców w pierwszej kolejności zostały oddane powierzchnie biurowe w rewitalizowanych budynkach dawnych akademików i hotelu robotniczego oraz nowoczesny budynek o powierzchni 6974 m kw.

W kolejnych latach powstaną dwa nowe budynki o powierzchni ponad 5 tys. m.kw. każdy oraz kompleks multimedialnych sal szkoleniowych z dostępem do internetu.

Na dwóch poziomach nowego biurowca stworzono inkubator przedsiębiorczości. Ideą inkubatora jest wsparcie osób, które mają pomysł na biznes, ale nie prowadzą działalności gospodarczej oraz przedsiębiorców działających na rynku nie dłużej niż trzy lata.

"Firmy ulokowane parku otrzymają na starcie preferencyjne stawki czynszowe za wynajem powierzchni, będą miały także zapewnione konkurencyjne warunki rozwoju oraz dostęp do bogatego pakietu usług recepcyjno - biurowych oraz biznesowych, w tym świadczonych na preferencyjnych warunkach usług prawnych, doradczych, podatkowych oraz marketingowych" - powiedział prezes zarządu Wielkopolskiego Centrum Wspierania Inwestycji, inwestora i realizatora projektu, Grzegorz Michalski.

Strefa przemysłowa powstanie na obszarach Żegrze - Franowo, które planuje się włączyć do KSSE (Kostrzyńsko - Słubickiej strefy ekonomicznej). PPTP chciałby współpracować z firmami z branż informatycznej oraz elektronicznej.

Łączna wartość projektu, który zostanie ukończony w 2015 roku, to blisko 74 mln zł. Część inwestycji zostanie zrealizowana w oparciu o dotację blisko 10 mln zł Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego; kolejne 18 mln zł to pożyczka pochodząca z unijnej inicjatywy JESSICA (przeznaczonej dla rewitalizacji zdegradowanych terenów poprzemysłowych).

PPTP będzie pierwszą w Europie publiczną inwestycją, która powstała dzięki tej unijnej inicjatywie. Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji jest spółką z udziałem samorządu Poznania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.