PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 10 mln na zabytki w kujawsko-pomorskim

  • PAP    28 lutego 2013 - 18:45
Prawie 10 mln na zabytki w kujawsko-pomorskim

Ponad 9,6 mln zł wsparcia na remonty konserwatorskie w tym roku 101 zabytków rozdzielił samorząd województwa kujawsko-pomorskiego ze środków regionalnego programu operacyjnego i własnego budżetu.
"Każdego roku przeznaczamy wielomilionowy strumień środków ma ochronę zabytków na Kujawach i Pomorzu. Efekty naszych działań widać w dużych miastach i mniejszych miejscowościach całego regionu, gdzie odnowiono i uchroniono przez zniszczeniem wiele obiektów" - powiedział marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Obecnie przyznano dotacje w wysokości do kilkunastu do 250 tys. zł. W najwyższej wysokości wsparcie przyznano na: remont więźby i pokrycia dachu katedry świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, naprawę więźby i wymianę pokrycia dachu w klasztorze karmelitów w Trutowie k. Lipna, konserwację elewacji i jednej ze ścian w kościele św. Jakuba Apostoła w Toruniu.

W gronie beneficjentów znalazły się też m.in.: parafie św. Antoniego z Padwy, katedra świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu św. Wojciecha Biskupa w Jabłonowie-Zamku k. Brodnicy, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie i św. Andrzeja Boboli w Świeciu.

Jedynym zabytkiem, który otrzymał dotację i nie należy do instytucji kościelnych, jest pałac w Lubostroniu k. Żnina. Na renowację tego obiektu przyznano 100 tys. zł.

Urząd Marszałkowski w Toruniu w latach 2009-2012 na renowację zabytków w województwie przyznał łącznie 33 mln zł, za które zrealizowano 408 przedsięwzięć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • krzyciel, 2013-03-04 15:30:53

    Zabytki - obojętnie, świeckie czy sakralne - są dobrem narodowym i jako takie mają prawo do środków publicznych. Tyhc świeckich zabytków jest zapewne nawet więcej niż sakralnych, ale tu pojawia się pewien problem. Tym problemem jest właściciel (użytkownik), który musi o środki wystąpić i wskazać, w ...jaki sposób je wykorzysta dla dobra zabytku. Kościół to robi i dlatego obiekty sakralne w większości dobrze korzystają z dotacji na renowację i konserwację. Własiciele świeckich obiektów - często prywatni - bywa, że traktują zabytek jako coś, co uniemożliwia skorzystanie z działki i nie zależy im na konserwacji zabytku - wręcz przeciwnie (patrz zajezdnia tramwajów konnych w Gdańsku-Oliwie). Dlatego zapewne jest tak mało wniosków o dofinansowanie renowacji i konserwacji zabytków świeckich. Rozwiązaniem byłaby być może konserwacja "z urzędu", ale to wymagałoby ostrożnych rozwiązań prawnych.  rozwiń
  • Karolina, 2013-03-01 10:21:52

    Księża zbierają składki na renowację kościołów ,Państwo daje dotacje czy to nie za dużo dla kościołow? Czy w woj. kujawsko- pomorskim jest tylko jeden zabytkowy pałac w Lubostroniu ,na który bardzo często przeznacazne są dotacje? Co z innymi zabytkami pałacowymi? Co z pałacem w Samostrzelu ,który z... dnia na dzień bardziej się sypie?  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: