PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 34 mln euro dla Myślenic

  • PAP    5 marca 2013 - 11:53
Prawie 34 mln euro dla Myślenic

Komisja Europejska zatwierdziła prawie 34 mln euro dofinansowania dla projektu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w gminie Myślenice.
Jest to jedna z największych unijnych dotacji w regionie z programu operacyjnego infrastruktura i środowisko. Jak poinformowało we wtorek przedstawicielstwo KE w Polsce, inwestycja w Myślenicach należy do tzw. istotnych projektów, którego całkowita wartość (wraz z podatkiem VAT) przekracza 50 mln euro.

Dlatego wymagał on decyzji Komisji Europejskiej, podczas gdy inne typy projektów są zatwierdzane na poziomie narodowym bądź regionalnym. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi blisko 40 mln euro, z czego UE pokryje prawie 34 mln euro poprzez Fundusz Spójności.

Celem projektu w Myślenicach jest zapewnienie, aby gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy spełniała europejskie standardy. Dzięki jego realizacji 85 proc. terenu zostanie pokrytych instalacjami kanalizacyjnymi i wodociągowymi, obecnie jest to odpowiednio 56 i 73 proc.

Dostęp do kanalizacji otrzyma 98 proc. mieszkańców aglomeracji myślenickiej. Inwestycja zwiększy też ochronę dwóch powierzchniowych ujęć wody pitnej, w tym zbiornika retencyjnego Dobczyce zapewniającego wodę dla Krakowa oraz ujęcia na rzece Skawinka.

Częścią przedsięwzięcia będzie też budowa nowej oczyszczalni ścieków w Krzyszkowicach z przeznaczeniem dla 21 tys. mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.