PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie miliard dla aglomeracji – skorzysta Świdnica

  • em    15 kwietnia 2014 - 09:36
Prawie miliard dla aglomeracji – skorzysta Świdnica

Według planu ponad 900 mln zł ma zostać przeznaczone dla 23 gmin w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej. Fundusze w latach 2014-2020 trafią również do Świdnicy i gmin z terenu powiatu świdnickiego.
Zarząd Województwa Dolnośląskiego, po zakończeniu konsultacji w regionie oraz negocjacji z rządem, przyjął Projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Dokument zostanie przekazany do Komisji Europejskiej. Negocjacje ostatecznego kształtu dokumentu z Komisją rozpoczną ostatni etap prac nad RPO.

Dobre wiadomości zostały ogłoszone w poniedziałek, 14 kwietnia podczas specjalnej konferencji z udziałem szefów gmin tworzących Aglomerację.
O wysokości środków poinformował niedawno w swoim piśmie marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, w który mowa jest o 211,6 mln euro nie licząc tzw. pomocy technicznej. Potwierdził to obecny na konferencji prasowej w Wałbrzychu członek zarządu województwa dolnośląskiego Jerzy Tutaj. Skala środków dla Aglomeracji to wydarzenie bez precedensu, ponieważ w tle walki o fundusze dla Aglomeracji znalazły się o wiele większe obszary funkcjonalne: Warszawa, Bydgoszcz czy Toruń.

- Jeśli chodzi o tempo działania jesteśmy w Polsce liderem - podkreśla Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
- Wysokość tej kwoty to skutek jakości i determinacji starań aglomeracji - zauważa pracę samorządowców wicemarszałek Jerzy Tutaj.

Z kolei prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek podkreśla wagę harmonijnej współpracy i siły argumentów, którymi AW posługiwała się w negocjacjach.

- Z twardymi faktami znacznie łatwiej się negocjuje niż z hasłem „chcemy". Co więcej decyzja o przeznaczeniu tak dużej kwoty dla gmin tworzących Aglomerację jest zachętą do gry zespołowej i do dalszej aktywności - podkreśla prezydent Murdzek.

Pieniądze, o których mowa zostaną wydane na wiele dziedzin życia m. in. na transport drogowy i kolejowy, rewitalizację obszarów zdegradowanych, gospodarkę wodno-ściekową, rozwój przedsiębiorczości i nowe miejsca pracy, ochronę środowiska i edukację.

Warto pamiętać, że środki w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych to dopiero początek batalii o pieniądze dla Aglomeracji. Członkowie wspólnoty określili skalę potrzeb na 3 mld zł. Kolejne pieniądze będzie można pozyskać m. in. w związku z tzw. listą indykatywną i w ramach współpracy transgranicznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.