PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie miliard zł na inwestycje ekologiczne

  • PAP    2 marca 2011 - 14:02
Prawie miliard zł na inwestycje ekologiczne

Budowa sztucznego zbiornika w Jutrosinie i polderów zalewowych oraz sprzęt dla strażaków - m.in. takie inwestycje mają być realizowane w Wielkopolsce. W ciągu 3 najbliższych lat inwestycje ekologiczne w regionie pochłoną około 1 mld zł z UE.
Ponad 715 mln zł to pieniądze z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W ubiegłym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu podpisał 161 umów z beneficjentami.

Jak poinformował prezes zarządu WFOŚiGW w Poznaniu Przemysław Gonera, dofinansowanie otrzymają inwestycje z całego regionu. Blisko 30 mln zł z UE wesprze budowę międzygminnego zakładu zagospodarowania odpadów w Wągrowcu, a ponad 27 mln zł - budowę sztucznego zbiornika w Jutrosinie.

Krotoszyn otrzyma ponad 15 mln zł na regulację rzeki Jawnik i urządzenie polderów zalewowych. Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu na termomodernizacje budynków uzyska ponad 7 mln zł, natomiast wielkopolscy strażacy na sprzęt ratowniczo-chemiczny dostaną 2,4 mln zł.

"Przewidziano też dotacje przeznaczone na termomodernizacje budynków Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, Wyższej Szkoły Biznesu w Pile, Szpitala Wojewódzkiego w Kaliszu oraz wielu innych obiektów użyteczności publicznej, w tym gminnych szkół oraz ośrodków wychowawczych" - poinformował Gonera.

Jak dodał, wsparcie otrzymują najlepiej przygotowane projekty, gwarantujące osiągnięcie największych efektów ekologicznych. Zostały wyłonione spośród blisko 500 wniosków złożonych w 12 postępowaniach konkursowych.

"Blisko 100 proc. środków przewidzianych do wykorzystania w ramach Priorytetu III +Środowisko przyrodnicze+ WRPO zostało alokowanych i wspomoże realizację przedsięwzięć ekologicznych w całej Wielkopolsce" - stwierdził.

Według Gonery, wielkopolskie należy do województw najlepiej wykorzystujących unijne środki na cele ekologiczne.

"Obok 715 mln z WRPO otrzymamy także blisko 210 mln zł w ramach Programu Operacyjnego +Infrastruktura i Środowisko+, w którego realizacji Fundusz również uczestniczy. W tym ogólnokrajowym programie dotychczas zawarto 7 umów z wielkopolskimi samorządami" - poinformował.

Dodał, że w kolejnym, niedawno zakończonym konkursie zgłoszono dwa projekty porządkowania gospodarki odpadowej w Gnieźnie oraz północnej Wielkopolsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • dendrolog, 2011-03-02 20:09:02

    Jak się nie ma co sie lubi,to się lubi co się ma ! To wszystko lipa ! Tych środków,moim zdaniem,jest zdecydowanie za mało.Ale skoro uznano,że wystarczy to gratulacje...Wszystko trzeba...umieć pogodzić ? To wielka sztuka.