PARTNER PORTALU
  • BGK

Preumowa na 55 mln zł dla Uniwersytetu Warszawskiego

  • BEZ    24 listopada 2009 - 00:44

Przedstawiciele władz województwa mazowieckiego i Uniwersytetu Warszawskiego podpisali preumowy dotyczące dofinansowania rozbudowy uniwersytetu. Wartość projektu to ponad 85 mln zł, z czego unijne wsparcie wyniesie 50 mln zł.
Inwestycja realizowana będzie dzięki wsparciu ze środków unijnych w ramach projektów kluczowych RPO WM 2007-2013.  – Bardzo cieszymy się, że możemy dziś podpisać preumowę z Uniwersytetem Warszawskim. Projekt ten jest inwestowaniem w to, co najważniejsze, czyli poziom intelektualny, naukowy naszego społeczeństwa – powiedział marszałek Adam Struzik.

– To dla nas bardzo ważny moment, bo możemy realnie poprawić infrastrukturę dydaktyczną i badawczą w części nauk humanistyczno-społecznych – dodała Rektor prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow. – Dotychczas pieniądze kierowane były raczej na innowacyjną gospodarkę, a nie wszyscy rozumieją, że innowacyjna gospodarka to także inwestowanie w kapitał ludzki. Dziękujemy za to zrozumienie.

– Innowacyjna gospodarka jest faktycznie istotna, ale innowacyjna gospodarka bez znajomości języków obcych na pewno nie rozwijałaby się tak dobrze – podsumował wicemarszałek Ludwik Rakowski. – Jest to wydarzenie istotne również dla samego miasta Warszawy. Nowa architektura, którą Uniwersytet wprowadza już od czasów budowania BUW-u, domyka pierzeję ul. Browarnej i Dobrej.

Projekt zakłada budowę nowego obiektu dydaktycznego dla dwóch wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego – Lingwistyki Stosowanej oraz Neofilologii. Obiekt będzie się składał z 4 kondygnacji naziemnych i 2 podziemnych, na których zlokalizowane zostaną sale wykładowe, pomieszczenia biblioteczne, pracownie i laboratoria dydaktyczne, pracownie informatyczne itp. Powierzchnia nowego budynku wyniesie 10 992,63 m2.

Nowo powstały budynek przystosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z myślą o osobach poruszających się na wózkach zaprojektowano sieć wind, specjalnych podnośników oraz obniżeń. W czytelniach i pracowniach przewidziano stanowiska dla osób niewidomych i słabowidzących. Cały budynek wyposażony będzie również w czytelny system informacji wizualnej oraz numerację pomieszczeń w systemie Braille'a.

Budynek zostanie wzniesiony na należącej do Uniwersytetu Warszawskiego działce przy ul. Dobrej 55 na Powiślu w Warszawie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.