PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Torunia ma nową propozycję dotyczącą ZIT

  • PAP    26 lutego 2014 - 08:13
Prezydent Torunia ma nową propozycję dotyczącą ZIT

- Zwiększenie liczby samorządów z regionu toruńskiego i podział środków w zależności od projektów, a nie liczby mieszkańców - to propozycja prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, dotycząca tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w woj. kujawsko-pomorskim.
Prezydent Torunia po raz kolejny odrzucił we wtorek przyjęcie rozwiązania forsowanego przez władze Bydgoszczy. "Wzywam po raz kolejny władze Bydgoszczy do prac nad porozumieniem. Po raz kolejny proszę, aby wypracować taki system funkcjonowania ZIT-u metropolitalnego w naszym województwie, aby był to system demokratyczny, wypracowany w drodze konsensusu, a nie narzucony" - mówił Zaleski na konferencji prasowej. Dodał, że proponuje dalsze negocjacje w tej sprawie.

Rada Miasta Bydgoszczy przed miesiącem przyjęła uchwałę w sprawie ZIT, która określiła, że w ich skład wejdzie 11 gmin z tzw. Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego i osiem z tzw. Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Czytaj też:  Przez brak porozumienia ws. ZIT miasta mogą stracić miliony

Władzę uchwałodawczą miałby sprawować Związek ZIT, w skład którego weszłoby po jednym sygnatariuszu porozumienia, a władzę wykonawczą - Zarząd Związku ZIT (pięciu sygnatariuszy z bydgoskiego i trzech z toruńskiego obszaru). Przewodniczącym Komitetu Sterującego i przewodniczącym Zarządu ZIT miałby być prezydent Bydgoszczy, a jego zastępcą prezydent Torunia.

Prezydent Zaleski we wtorek zaproponował, aby w skład Związku ZIT weszło 27 samorządów - 12 z obszaru bydgoskiego i 15 z toruńskiego. Dodatkowo - w stosunku do bydgoskiej propozycji - miałyby wejść trzy gminy powiatu toruńskiego oraz trzy gminy z powiatu aleksandrowskiego, a także powiaty bydgoski i toruński. W skład Zarządu ZIT miałoby wchodzić nie więcej niż 11 członków, a pracami kierowaliby przewodniczący i dwaj zastępcy - przedstawiciele miast wojewódzkich (ewentualnie jeden zastępca, gdyby drugi przedstawiciel miasta został przewodniczącym). Funkcję przewodniczącego Komitetu Sterującego ZIT pełniliby kolejno sygnatariusze porozumienia, a stałymi zastępcami byli starostowie powiatów.

Według koncepcji Zaleskiego siedziba Związku mieściłaby się w Bydgoszczy, a w Toruniu - filia.

Władze Bydgoszczy są za podziałem środków ZIT proporcjonalnie do liczby mieszkańców, a projekt toruński zakłada podział "na postawie zgłoszonych projektów".

Województwo kujawsko-pomorskie na realizację Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych ma otrzymać 153,8 mln zł. Do końca lutego musi być zawarte porozumienie w regionie.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne będą nowym sposobem współpracy samorządów. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie ustalą cele do osiągnięcia i wskażą inwestycje do zrealizowania. ZIT będą realizowane ze środków unijnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ziomal, 2014-02-26 14:28:02

    Zalewski oderwał sie od rzeczywistości i próbuje wmówić że Toruń to stolica województwa a nawet Polski, albo dostanie kubeł zimnej wody na głowę, albo tylko intensywne przymusowe leczenie na przerost ego.