PARTNER PORTALU
  • BGK

Program dla aglomeracji wałbrzyskiej

  • wer    24 lutego 2012 - 13:26
Program dla aglomeracji wałbrzyskiej

22 lutego w Warszawie prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej i członek zarządu województwa dolnośląskiego spotkali się z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńskowską.
Tematem spotkania było uruchomienie specjalnego programu rządowego przy wsparciu środków UE na lata 2014-2020 dla aglomeracji Wałbrzyskiej.

Prezydent Wałbrzycha (zabierz głos/oceń prezydenta) w imieniu sygnatariuszy Deklaracji Wałbrzyskiej tj. Nowej Rudy, Kamiennej Góry, Świebodzic, Walimia, Jedliny Zdrój, Szczawna Zdroju , Czarnego Boru , Głuszycy, Mieroszowa, Boguszowa Gorc przedłożył minister Bieńkowskiej dokument - „Założenia Programu Rozwoju Aglomeracji Wałbrzyskiej do roku 2020", zawierający kierunki działań, które powinny przyczynić się do rozwoju gmin aglomeracji wałbrzyskiej.

Czytaj też: Będzie lista 300 priorytetowych aglomeracji

Samorządowcy zaznaczają w dokumencie, że przyjęcie i wdrożenie zaproponowanych rozwiązań zapewni aglomeracji trwały i stabilny rozwój. W rezultacie do 2020 r. Aglomeracja wałbrzyska ma odzyskać pozycję jednego z wiodących w regionie ośrodków wzrostu.

Zaproponowane przez samorządowców rozwiązania dotyczą głównie transportu publicznego, infrastruktury drogowej i kolejowej oraz cyfryzacji, wzrostu konkurencyjności gospodarki aglomeracji wałbrzyskiej i tworzenia nowych miejsc pracy w oparciu o innowacyjnych inwestorów, rozwoju gospodarczego opartego na filarach turystyczno-uzdrowiskowym i innowacyjnym, podniesienia poziomu wykształcenia, rewitalizacji zdegradowanej struktury, wzmocnienia pozytywnych przemian w zakresie zdrowego stylu życia i ochrony zdrowia mieszkańców.

Zdaniem prezydenta Wałbrzycha rządowy program to ogromna szansa na przyśpieszenie wyrównania różnic pomiędzy regionem, a pozostałą częścią województwa i kraju.

W odpowiedzi na samorządowe propozycje minister Bieńkowska zapowiedziała zorganizowanie w najbliższym czasie roboczego spotkania z przedstawicielami kilku innych specyficznych obszarów aglomeracyjnych dzielących podobne problemy gospodarcze, infrastrukturalne i społeczne jak Aglomeracja Wałbrzyska. Minister przyjęła również zaproszenie przyjazdu do Wałbrzycha.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.