PARTNER PORTALU
  • BGK

Program Gospodarki Niskoemisyjnej pomoże w zdobyciu środków UE na termomodernizację

  • PAP    24 maja 2014 - 13:00
Program Gospodarki Niskoemisyjnej pomoże w zdobyciu środków UE na termomodernizację

- Zmniejszenie zapotrzebowanie na energię, nowe inwestycje w gospodarce ciepłowniczej dla mieszkańców Suwałk oraz plany dotyczące termomodernizacji obiektów miejskich - to wstępne założenia Programu Gospodarki Niskoemisyjnej Suwałk (Podlaskie), który ma być gotowy w październiku.
Program przygotowuje miastu Fundacja Na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii z Katowic. W lipcu ma być gotowy wstępny harmonogram programu, zaś do końca października cały program gospodarki niskoemisyjnej.

Tzw. niska emisja to termin określający emisję pyłów i gazów ze źródeł bliskich powierzchni ziemi (paleniska gospodarstw domowych, lokalne kotłownie, transport). Zanieczyszczenia te zawierają m.in. drobinki węgla (sadzy) i szkodliwe gazy. W polskich warunkach niska emisja staje się najbardziej dotkliwa zimą, przy niskich temperaturach - wiążąc się głównie ze spalaniem w prymitywnych, domowych piecach paliw niskiej jakości, np. mułów węglowych czy odpadów.

Jak poinformował asystent prezydenta Suwałk Kamil Sznel, miasto chce jak najszybciej opracować program, który pomoże w zabieganiu o środki unijne na ten cel z nowej perspektywy funduszy UE.

"Podstawowym celem tego programu jest przygotowanie miasta do zmniejszenia zapotrzebowania na energię. Będzie to program kompleksowy skierowany zarówno do instytucji miejskich ale też i spółdzielni mieszkaniowych" - powiedział wiceprezydent Suwałk Łukasz Kurzyna.

Zdaniem Kurzyny program ma wskazać źródła energii, z których można by częściej korzystać na osiedlach domów jednorodzinnych, gdzie nie ma obecnie jakiejkolwiek sieci ciepłowniczej. "Będziemy chcieli tworzyć nowe nitki sieci miejskiej, albo doprowadzać do osiedli gaz ziemny, bo mieszkańcy ciągle palą niskiej jakości opałem i odpadami, co powoduje duże zanieczyszczenie środowiska" - dodał Kurzyna.

Władze miasta uważają, że najlepiej byłoby rozbudować miejską sieć ciepłowniczą, bo jest ona dość atrakcyjna cenowo dla odbiorców. Dlatego samorząd zapowiada kolejne inwestycje w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Suwałkach. Obecnie spółka użytkuje 3 miejskie kotły ciepłownicze i ma jeden rezerwowy. W przyszłości chce wybudować piąty, nowoczesny kocioł fluidacyjny, który emituje jeszcze mniej zanieczyszczeń. Użytkowane dotąd kotły spełniają dopuszczalne obecnie normy emisji zanieczyszczeń.

Wiceprezydent Kurzyna dodał, że program gospodarki niskoemisyjnej pomoże w ubieganiu się o środki unijne na termomodernizację wielu obiektów w mieście, co przyczyni się do mniejszych strat energii.

Głównymi grupami odbiorców programu gospodarki niskoemisyjnej w Suwałkach będą budynki użyteczności publicznej i oświetlenie zewnętrzne, handel i usługi, spółdzielnie mieszkaniowe, przemysł, transport oraz przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem odpadów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.