PARTNER PORTALU
  • BGK

Program Infrastruktura i Środowisko 2014-2020: Pięć miast z dofinansowaniem na drogi

  • MN    21 lutego 2017 - 15:34
Program Infrastruktura i Środowisko 2014-2020: Pięć miast z dofinansowaniem na drogi
Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do pięciu beneficjentów programu wkrótce dołączą też inne miasta. (fot. Pixabay)

• Kraków, Gliwice, Bydgoszcz, Leszno i Tarnów podpisały umowy o dofinansowanie inwestycji drogowych.

• Wartość dofinansowania projektów w tych pięciu miastach z funduszy unijnych wynosi 481 milionów złotych.

• Pieniądze pochodzą ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Miasta podpisały we wtorek (21 lutego) pięć umów – wyłonionych w ramach konkursu w działaniu 4.2 – na łączną kwotę dofinansowania ponad 480 mln zł. – To już drugie w tym miesiącu spotkanie z beneficjentami tego konkursu, a w najbliższych tygodniach dołączą do nich kolejne miasta. Wesprzemy tym samym wiele projektów, które przyczynią się do znacznej poprawy jakości życia mieszkańców – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Kraków pozyskał ponad 179 mln zł na rozbudowę ulicy Igołomskiej we wschodniej części miasta. Dzięki realizacji inwestycji polepszy się skomunikowanie obszarów usługowych i przemysłowych, dając impuls do dalszego rozwoju gospodarczego Krakowa, terenów przyległych do granic miasta oraz całego regionu.

Gliwice otrzymają blisko 117 mln zł na budowę kolejnego odcinka obwodnicy śródmieścia, od ul. Daszyńskiego (droga wojewódzka - DW408) do ul. Rybnickiej (DK78). Przejmie on ruch i funkcję drogi krajowej z infrastruktury niedostosowanej do przenoszenia dużych potoków ruchu.

Czytaj też: Powstanie kolejny odcinek Wschodniej Obwodnicy Wrocławia

Bydgoszcz przebuduje ul. Grunwaldzką (DK80) na odcinku od Węzła Zachodniego do granicy miasta o długości przeszło 4,5 km za ponad 113 mln zł. DK80 ma kluczowe znaczenie dla obsługi ruchu miasta.

Leszno pozyskało ponad 57 mln zł na przebudowę DK12 w granicach miasta. Trasę podzielono na odcinki.

Tarnów otrzyma blisko 15 mln zł na poprawę jakości połączenia miasta z siecią dróg TEN-T poprzez zwiększenie przepustowości DK73, obniżenie kosztów eksploatacji pojazdów i poprawę bezpieczeństwa.

Czytaj też: Opolskie: Trzysta milionów złotych na drogi wojewódzkie

- Rozbudowa infrastruktury transportowej z pewnością przyczyni się do wzrostu gospodarczego miast i regionów. Wpływa też na poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróżnych oraz jakości życia okolicznych mieszkańców – podkreślił wiceszef resortu rozwoju Witold Słowik.

Dla Krakowa, Gliwic, Bydgoszczy, Leszna i Tarnowa te inwestycje oznaczają rozwiązanie ważnych problemów transportowych w skali miasta, zaś dla całego Programu Infrastruktura i Środowisko - wzrost zakontraktowania środków do ponad 27,5 proc. - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.