PARTNER PORTALU
  • BGK

Program infrastruktura i środowisko ochroni Żuławy przed powodzią

  • GK/www.mrr.gov.pl    29 lipca 2011 - 15:15
Program infrastruktura i środowisko ochroni Żuławy przed powodzią

Podpisano umowy o dofinansowanie dla dwóch spośród sześciu projektów przygotowywanych w ramach programu ochrony Żuław od powodzi.
Realizacja projektów ochroni przed powodzią ponad 100 tysięcy mieszkańców Gdańska i Elbląga oraz okolicznych miejscowości. Inwestycje będą realizowane w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Dzięki tym umowom wykorzystanie środków unijnych w działaniu znacząco wzrosło – rozdysponowano już prawie 507 mln złotych.

Celem programu ochrony Żuław jest odbudowa i modernizacja systemu ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Dolnej Wisły. Efektem będzie poprawa bezpieczeństwa powodziowego zarówno mieszkańców i ich majątku, jak i infrastruktury publicznej.

Przyczyni się to także do zwiększenia pewności prowadzenia działalności gospodarczej na tym rozległym terenie, w znacznej części położonym w trudnych warunkach geograficznych, to jest poniżej poziomu morza. Rezultat ten zostanie uzyskany w wyniku podwyższenia bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych, zabezpieczenia sprawnego funkcjonowania systemu odwodnieniowego, a także poprzez utrzymanie odpowiednich głębokości w nurcie Wisły i budowę systemów monitorowania.

Pierwszy projekt programu ochrony Żuław to: Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Miasto Gdańsk. Całkowita wartość projektu to ponad 154 mln złotych, w tym wsparcie ze środków Funduszu Spójności wynosi ponad 131 mln złotych.

Projekt obejmuje odbudowę infrastruktury i udrożnienie kanału Raduni na odcinku Gdańska. Inwestycja zabezpieczy mieszkańców Gdańska oraz ujęcie wody Lipce.

Drugi z projektów, dla którego podpisano umowę w lipcu 2011 r., to: Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Miasto Elbląg. Całkowita wartość tego projektu szacowana jest na przeszło 42 mln złotych, w tym środki z Funduszu Spójności to blisko 36 mln złotych.

Zakres projektu obejmuje przebudowę infrastruktury przeciwpowodziowej w rejonie rzeki Elbląg i Polderu Nowe Pole – Zatorze. Ponadto planowany jest system monitorowania, który jednocześnie pozwoli na odpowiednio wczesną prognozę nadejścia powodzi.

Do tej pory zawarto już 10 umów dotyczących ochrony przeciwpowodziowej. W drugiej połowie roku planowane jest podpisanie kolejnych umów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.