Program Polska Wschodnia: 720 mln euro na innowacje dla firm

720 mln euro z programu Polska Wschodnia trafi do firm. Wsparcie ma zachęcić do wprowadzenia innowacji i pomóc firmom w rozwijaniu działalności na zagranicznych rynkach.
Program Polska Wschodnia: 720 mln euro na innowacje dla firm
Celem do osiągnięcia dla Polski w 2023 r. jest przeznaczanie na badania i rozwój 2 proc. PKB (fot.pixabay.com)

Pieniądze UE z programu "Polska Wschodnia" na lata 2014-2020 powinny zachęcić firmy do wprowadzania innowacji i działania na zagranicznych rynkach, a młodym przedsiębiorcom rozwijać startupy - poinformowało MIR. Na ten cel ma trafić ok. 720 mln euro.

Cały budżet programu wynosi 2 mld euro.

Najwięcej pieniądzy na inwestycje transportowe

"Duży nacisk kładziemy na rozwój innowacyjności i przedsiębiorczości. Wsparcie z programu Polska Wschodnia zachęci firmy do wprowadzenia innowacji i pomoże im w rozwijaniu działalności na zagranicznych rynkach. Wesprzemy też młodych przedsiębiorców, którzy pod czujnym okiem ekspertów będą rozwijać swoje startupy. Mamy na to prawie 720 mln euro" - podkreśliła cytowana w komunikacie wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel.

MIR poinformowało, że duża część pieniędzy z programu "Polska Wschodnia" na lata 2014-2020 przeznaczonego dla pięciu województw (lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiegoświętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego) trafi na inwestycje transportowe. 330 mln euro ma wesprzeć kolej, w tym m.in. inwestycje w linie kolejowe, budowę i przebudowę sieci trakcyjnej czy przejazdów kolejowych.

Najwięcej pieniędzy z programu "Polska Wschodnia" - blisko 920 mln euro - ma trafić na rozwój transportu publicznego oraz inwestycje drogowe we wschodniej Polsce.

O tym, jak zauważa dziennikarz Bartosz Dyląg, była mowa także pierwszego dnia Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Firmy muszą inwestować w prace badawczo-rozwojowe

Zdaniem wiceszefowej MIR "nasze firmy muszą więcej inwestować w prace badawczo-rozwojowe i wdrażanie ich wyników". "Chcemy im dać skuteczne narzędzia. Jednym z nich są środki unijne dostępne w programie Inteligentny Rozwój oraz programach regionalnych" - podkreśliła.

Celem do osiągnięcia dla Polski w 2023 r. jest przeznaczanie na badania i rozwój 2 proc. PKB. Połowa tych środków ma pochodzić od firm.

W tej perspektywie UE obowiązują nowe zasady dostępu do pieniędzy na badania i rozwój oraz innowacje. Jeśli przedsiębiorstwo chce otrzymać fundusze UE na projekty badawczo-rozwojowe, to taki projekt powinien wpisywać się w jedną z tzw. inteligentnych specjalizacji.

Ważną częścią Programu Rozwoju Przedsiębiorstw, który rząd przyjął w kwietniu ub.r., jest dokument "Krajowa Inteligentna Specjalizacja". Określa on priorytety gospodarcze w dziedzinie innowacyjności i badań, które mają się przyczynić m.in. do podniesienia innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki na rynkach zagranicznych, a także jakości życia społeczności. Chodzi o pięć działów: zdrowe społeczeństwo, gospodarka rolno-spożywcza i środowiskowa, zrównoważona energetyka, surowce naturalne i gospodarka odpadami oraz innowacyjne technologie i procesy przemysłowe. Każdy z nich ma kilka specjalizacji, w sumie jest ich 19.

Jak podkreśliło MIR, program "Rozwój Polski Wschodniej" na lata 2007-2013 "rozwinął przedsiębiorczość i zachęcił firmy do współpracy z jednostkami badawczymi". Wsparcie otrzymało 15 klastrów, m.in. z obszaru budownictwa, branży metalowej, e-usług, energetyki. Dofinansowano także rozwój centrów wystawienniczo-konferencyjnych. "W miastach Polski wschodniej powstała nowoczesna infrastruktura dydaktyczna i naukowo-badawcza uczelni - ponad 60 projektów. Rozwinął się transport publiczny - zakupiono nowy, ekologiczny tabor" - zaznaczył resort. Do końca czerwca br. wybudowano i przebudowano ponad 138 km dróg i ukończono budowę dziewięciu obwodnic.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE