Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nowe zadania jeszcze w tym roku

Co najmniej dziewięć kolejnych działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zostanie uruchomionych jeszcze w tym roku - zapowiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nowe zadania jeszcze w tym roku
Jedno z zadań w ramach PROW dotyczy odtwarzania produkcji rolniczych po szkodach związanych z pogodą (fot.fotolia)

W nowej perspektywie finansowej Polska ma na ten program 13,5 mld euro - poinformował w poniedziałek (27 lipca) we Wrocławiu minister rolnictwa Marek Sawicki.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że w grudniu ub. roku Polska jako jedno z trzech pierwszych państw UE akredytowała w Komisji Europejskiej Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich - na co te pieniądze?

"Do tej pory uruchomiliśmy sześć działań w ramach tego programu; chcemy jeszcze w tym roku uruchomić co najmniej dziewięć zadań. Jedno z nich dotyczy odtwarzania produkcji rolniczych po szkodach związanych z pogodą" - mówił Sawicki.

Program pomocy rolnikom, którzy odnieśli szkody w wyniku klęsk żywiołowych, prawdopodobnie ruszy w listopadzie. "Musimy zebrać protokoły z szacowania tych szkód. To program wprowadzony w 2009 r. i będzie on kontynuowany w ramach nowego PROW" - mówił Sawicki.

Minister dodał, że w nowym PROW nacisk kładziony jest przede wszystkim na inwestycje.

"Od tego zależy przyszłość młodego pokolenia rolników" - mówił. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że nowa perspektywa finansowa zwiększa szanse na wprowadzenie programów współdziałania między rolnikami. "Chodzi o włączenie rolników w przetwórstwo rolno-spożywcze, tworzenie grup producenckich. Nowy PROW, oprócz możliwości inwestowania przez rolników w przetwórstwo rolno-spożywcze w ramach grup, organizacji czy zrzeszeń, daje też możliwość wykupywania akcji w istniejących grupach" - dodał Sawicki.

Spośród sześciu zadań już uruchomionych w ramach nowego PROW Sawicki wymienił m.in. program zalesiania czy program skierowany do młodych rolników. "W najbliższych miesiącach uruchomimy nabory wniosków m.in. w obszarach modernizacji czy różnicowania kierunków działalności rolniczej" - mówił.

Dodał, że resort chce również uruchomić działanie na rzecz małych gospodarstw. "Co prawda małych gospodarstw u nas ubywa, ale to dobry moment, by w małych gospodarstwach zachować żywotność, dając premie na ich rozwój. Chodzi o to, by weszły one na przykład w działania o charakterze przetwórczym, co daje szansę na podtrzymanie produkcji w tych gospodarstwach. To łączyłoby się ze sprzedażą takich produktów o charakterze regionalnym bez pośredników" - mówił Sawicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Panie Sawicki jak to ładnie brzmi,ale jak wezmie sie rozporzadzenie do reki to" renki opadają"tak skomplikowanych rozporządzen jeszcze nie było.Faktem jest ze jest mniej kasy i trzeba tak zadysponowac by mało kto skorzystał

chołporobotnik, 2015-08-15 22:33:50 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE