PARTNER PORTALU
  • BGK

Program Rybactwo i Morze: Dofinansowanie na projekty dot. rybactwa i turystyki w podlaskim

  • PAP/AT    21 sierpnia 2017 - 10:32
Program Rybactwo i Morze: Dofinansowanie na projekty dot. rybactwa i turystyki w podlaskim
Program Rybactwo i Morze: Najwięcej pieniędzy dla samorządów, samorządowych placówek oraz organizacji pozarządowych (fot.pixabay.com)

35 projektów - złożonych przez gminy, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe z Suwalszczyzny - uzyska 6 mln zł dofinansowania z programu „Rybactwo i Morze”.
• Przystań wędkarska, sklep rybny, rozbudowa pensjonatów czy inwestycje gastronomiczne – to przykłady projektów, które otrzymają dofinansowanie z programu „Rybactwo i Morze”.

• Lokalna Grupa Rybacka Pojezierze Suwalsko-Augustowskie przeznaczy ok. 6 mln zł na najciekawsze pomysły.

• Najwięcej pieniędzy LGR przeznaczyła dla samorządów, samorządowych placówek oraz organizacji pozarządowych.

35 projektów - złożonych przez gminy, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe z Suwalszczyzny - uzyska 6 mln zł dofinansowania. Najwięcej pieniędzy - 3,25 mln zł otrzymają samorządy, 1,65 mln zł prywatni przedsiębiorcy, 700 tys. zł firmy zajmujące się rybołówstwem, a 600 tys. zł zostało przeznaczone na ochronę środowiska.

W ramach tego programu można było się ubiegać o dofinansowanie do 250 tys. zł. Projekty dla samorządów mogły liczyć na 85 proc. dofinansowania unijnego, pozostali na 50 proc.

Prezes LGR Pojezierze Suwalsko-Augustowskie Cezary Cieślukowski powiedział, że mimo 50-proc. dotacji, wielu przedsiębiorców złożyło swoje projekty i była to największa grupa zainteresowanych środkami unijnymi.

"Wśród przedsiębiorców było dwa razy więcej projektów, niż posiadanych przez nas funduszy, dlatego dla wszystkich nie wystarczyło pieniędzy. Dofinansowanie otrzymają najciekawsze projekty" - dodał Cieślukowski.

Czytaj też: Czy Łeba to letnia stolica Polski? Za taką się uważa

Na liście wybranych wniosków jest 11 firm. Jedna z nich wybuduje przystań wędkarską "Trzy jeziora" w Kopanicy w gminie Nowinka, inna chce zainwestować w rozwój pensjonatu w Augustowie poprzez utworzenie miejsc noclegowych i wprowadzenie nowego produktu kulinarnego. Jeden z przedsiębiorców chce rozwinąć swoje gospodarstwo rybackie poprzez uruchomienie sklepu rybnego w Wiżajnach.

Najwięcej pieniędzy LGR przeznaczyła dla samorządów, samorządowych placówek oraz organizacji pozarządowych. Dofinansowanie otrzyma 17 instytucji. I tak - Stowarzyszenie Małoraczkowiacy znad Rospudy wybuduje świetlicę-stanicę wodną nad Rospudą na użytek publiczny. Gmina Wiżajny zdobyła pieniądze na zagospodarowanie plaży nad jeziorem Wiżajny. Z kolei, gmina Płaska wybuduje infrastrukturę turystyczną na plaży gminnej w Jazach oraz plac zabaw przy świetlicy wiejskiej w Płaskiej.

Wśród projektów, które mają przyczynić się do ochrony środowiska, trzy wybrane dotyczą aktywnego zwalczania kłusownictwa poprzez zakup kamer, dronów, sprzętu pływającego i innych urządzeń do obserwacji jezior. Dofinansowanie otrzyma także spółka komunalna z Sejn, która wybuduje mały rynek na potrzeby sprzedaży wyrobów regionalnych i ryb.

LGR Pojezierze Suwalsko-Augustowskie dysponuje na lata 2016-2022 3 mln euro z UE. Jak poinformował Cieślukowski, kolejny nabór wniosków będzie ogłoszony jesienią, natomiast ostatni w pierwszym półroczu 2019 r.

Suwalsko-Augustowską LGR, która ma status stowarzyszenia, tworzy 20 gmin z czterech podlaskich powiatów.

Jacek Buraczewski(PAP)

bur/ amac/

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.