PARTNER PORTALU
  • BGK

Program "Ryby" na bulwary i ścieżki rowerowe

  • PAP    7 marca 2013 - 15:09
Program "Ryby"  na bulwary i ścieżki rowerowe

Lubuskie gminy: Skwierzyna i Przytoczna podpisały umowy na dofinansowanie swoich projektów z Programu Operacyjnego "Ryby". Samorządy chcą wybudować bulwary i ścieżki rowerowe.
W czwartek umowy z przedstawicielami samorządów podpisał członek zarządu województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn - poinformowała rzeczniczka zarządu województwa Irena Billewicz-Wysocka.

Gmina Przytoczna uzyskała 620 tys. zł dofinansowania projektu budowy bulwaru oraz małej infrastruktury turystycznej przy kąpielisku Przytoczno. Całość przedsięwzięcia została wyceniona na prawie 900 tys. zł, a jego zakończenie planowane jest w listopadzie.

W ramach inwestycji nad jeziorem w Przytocznej powstanie bulwar wyłożony kostką brukową wraz z oświetleniem i ławkami. Zostanie także wybudowany nowy pomost. Jezioro jest jedną z największych atrakcji turystycznych tej miejscowości położonej przy trasie z Gorzowa do Poznania.

Gmina Skwierzyna podpisała umowę na wsparcie finansowe z budżetu UE swoich działań związanych z turystycznym wykorzystaniem rzeki Warty, która przepływa przez to ok. 11-tysięczne miasteczko.

Na projekt związany z zagospodarowaniem turystycznym brzegu Warty Skwierzyna otrzyma 300 tys. zł dofinansowania. Koszt przedsięwzięcia wyliczono na 580 tys. zł.

Inwestycja ma zakończyć się w lutym 2014 r. Przewiduje ona budowę ścieżki pieszo-rowerowej o długości 240 m, urządzenie brzegu Warty (ustawienie ławek, wymiana lamp oświetleniowych). Przebudowana zostanie także ulica prowadząca do nadbrzeża.

Oba projekty dotyczą obszaru działania związanego ze wzmocnieniem konkurencyjności i utrzymaniem atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa - jednego z głównych priorytetów w Programie Operacyjnym "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" (PO "Ryby").

Lokalne Grupy Rybackie z woj. lubuskiego w perspektywie finansowej UE 2007-13 mają do dyspozycji ponad 104,5 mln zł z Programu Operacyjnego Ryby. Do końca ubiegłego roku za ich pośrednictwem złożono 336 wniosków o dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 60 mln zł.

Według stanu na koniec 2012 r. zawarto 131 umów o udzielenie pomocy o wartości ok. 29 mln zł. Najwięcej z nich dotyczy działań z zakresu "rozwój obszarów zależnych od rybactwa".

W regionie funkcjonuje pięć Lokalnych Grup Rybackich - stowarzyszeń z udziałem samorządów lokalnych i innych instytucji, które przyjmują i oceniają wnioski o dofinansowanie z PO "Ryby". Największym limitem środków - ponad 51,5 mln zł - dysponuje LGR "Obra-Warta"

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.