PARTNER PORTALU
 • BGK

Program współpracy transgranicznej Polska-Rosja. Nie ma zgody rządu na jego uruchomienie

 • pt    8 grudnia 2017 - 13:48
Program współpracy transgranicznej Polska-Rosja. Nie ma zgody rządu na jego uruchomienie

Do uruchomienia programu Polska-Rosja niezbędna jest zgoda Rady Ministrów, której od roku nie ma (fot,fotolia)

Program współpracy transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020 jest ostatnim programem unijnym, który nie został dotychczas uruchomiony w Polsce. Samorządy z przygranicznych miejscowości nie kryją rozczarowania, bo czas na decyzje mija z ostatnim dniem roku.
• Ponad 62 miliony euro na wsparcie projektów z dziedziny turystyki, ochrony środowiska, transportu i bezpieczeństwa granic dotychczas nie zostało zatwierdzone przez Rząd RP.

• Do uruchomienia programu Polska-Rosja niezbędna jest zgoda Rady Ministrów, której od roku nie ma.

• Termin jej wydania mija 31 grudnia 2017 roku. Wygląda na to, że Polska nie skorzysta z tych pieniędzy.

Komisja Europejska zatwierdziła Program w grudniu 2016 r. i zgodnie z prawem unijnym powinien on zostać przyjęty przez Rząd Polski do końca następującego roku, czyli do końca 2017 r. Od tej zgody uzależnione jest wydatkowanie środków przez beneficjentów, często małe, lokalne samorządy z województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i podlaskiego.

W województwie warmińsko-mazurskim z ubiegłego (trójstronnego Programu Litwa-Polska-Rosja 2007-2013) zrealizowano 30 projektów (pośród 60 łącznie dofinansowanych) z przeszło 31 milionami euro wsparcia z UE.

Czytaj też: Regiony prześcigają się w wydawaniu unijnych pieniędzy

Z tych środków zmodernizowano m.in. drogę wojewódzką 591 z Mrągowa do Kętrzyna i krajową 65 z Gołdapi do Kowal Oleckich.

Jak tłumaczą w urzędzie marszałkowskim województwa warmińsko-mazurskiego, mijająca edycja programu umożliwiła również nadrobienie zaległości w infrastrukturze poprawiającej standard oferty turystycznej obszarów przygranicznych, m.in. zmodernizowano muzea, zakupiono nowy sprzęt, a także wdrożono szereg działań „miękkich”, takich jak utworzenie systemu informacji turystycznej, czy też zorganizowano cykl wymian personelu.

Jak podkreślają urzędnicy, w nadziei na kontynuację wsparcia unijnego, tym razem już w ramach dwustronnego programu Polska-Rosja na lata 2014-2020, instytucje z Warmii Mazur, zachęcone deklaracjami Rządu RP, że program będzie uruchomiony, rozpoczęły prace przygotowawcze.  

- Zainwestowano często niemałe środki publiczne na dokumentację i prace studialne pod przyszłe polsko-rosyjskie projekty. Tym większe zaskoczenie, że dotychczas brakuje decyzji o zatwierdzeniu programu, przy jednoczesnym braku jasnej deklaracji rządu RP co dalej – czytamy w stanowisku warmińsko-mazurskiego urzędu.

Wszelkie interwencje m.in. wspólna marszałków województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i podlaskiego, radnych Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, posłów, czy też samorządowców zaniepokojonych sytuacją wokół programu spotykają się z odpowiedzią rządu, że jest czas do końca roku.

Jak mówią urzędnicy brakuje natomiast konkretów i jasnych deklaracji, dodaję przy tym, że na skutek dotychczasowych działań, bardzo realna, a wręcz pewna na dziś jest utrata ponad 62 milionów euro na rozwój regionów przygranicznych i przede wszystkim żyjących tam społeczności lokalnych.

Środki unijne w większości będą będą musiały trafić z powrotem do Brukseli bez możliwości przeznaczenia na inny cel.

- Warto postawić w tym miejscu pytanie, czy odpowiedzialne resorty wezmą za tę decyzję odpowiedzialność i wytłumaczą mieszkańcom województw, że długo oczekiwane inwestycje i projekty nie zostaną zrealizowane na skutek braku zgody Rady Ministrów RP na realizację Programu Polska-Rosja. W związku z powyższym rodzą się pytania - z jakich powodów taka decyzja została powzięta oraz na jaką rekompensatę wobec tych decyzji mogą liczyć obszary przygraniczne należące do najbiedniejszych w Polsce – pytają samorządowcy z Warmii i Mazur w swoim stanowisku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (3)

 • Jasiek, 2017-12-09 19:11:13

  Proponuję przekazać do PL-BY-UA na projekty z list rezerwowych.
 • Jan, 2017-12-09 10:33:10

  Samorządowcy z warmiński-mazurskiego niech się lepiej martwią o swój Regionalny Program ktory jest bardzo kiepsko wdrażany.
 • ratio, 2017-12-08 23:28:43

  rząd pis tak nienawidzi Rosji, że gotów jest stracić każde pieniądze obywateli.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: