PARTNER PORTALU
  • BGK

Proponują listę rezerwową wnioskujących o środki na drogi

  • pt    6 kwietnia 2016 - 09:52
Proponują listę rezerwową wnioskujących o środki na drogi

Potrzeby gmin dotyczące budowy dróg są ciągle ogromne (fot. Dominic's pics, flickr.com)

• Lista gmin chętnych na środki z PROW jest długa, a oczekiwania JST znacznie większe niż dostępne środki.
• Samorządowcy z lubuskiego proponują stworzenie listy rezerwowych, którzy będą czekać na środki poprzetargowe.
Samorządowcy ze Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego opublikowali stanowisko w sprawie przekazania oszczędności w wyniku przeprowadzonych przetargów w działaniu typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” – chodzi o poddziałanie „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Zrzeszenie proponuje sposób zagospodarowania finansowych środków poprzetargowych. Jak piszą samorządowcy, w wyniku konkursu przeprowadzonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego 56 gmin (oraz 8 powiatów) przedłożyło 162 wnioski na łączną kwotę 106 mln złotych, a na realizację tego zadania przewidziano 17 mln euro (około 77 mln złotych).

- Mamy zatem świadomość o ogromnym zapotrzebowaniu ze strony gmin na realizację inwestycji z zakresu modernizacji infrastruktury drogowej, które w wielu przypadkach spełniają wręcz podstawowe potrzeby mieszkańców naszego regionu. Jako zrzeszenie wnioskujemy zatem do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o rozważenie utworzenia tzw. „listy rezerwowej”, z jednoczesnym zapewnieniem, iż środki finansowe pozostałe po przeprowadzonych procedurach przetargowych w realizowanym konkursie, zostaną przekazane gminom w kolejności uplasowania się na liście rankingowe – piszą członkowie ZGWL.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.