PARTNER PORTALU
  • BGK

Prosument: Wsparcie dla energii z odnawialnych źródeł

  • PAP/AT    19 czerwca 2015 - 07:25
Prosument: Wsparcie dla energii z odnawialnych źródeł

Nowe podejście NFOŚiGW cieszy, ale potrzebne są też rozwiązania ustawow (fot.pixabay.com)

Sektor instalacji produkujących ciepło przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii zostanie objęty programem Prosument.
Program Prosument obejmie kolektory słoneczne, pompy ciepła i kotły biomasowe - informuje "Puls Biznesu".

Sektor zielonego ciepła, czyli instalacji produkujących ciepło przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, ucieszy się z nowych pomysłów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

"Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom tego sektora i wprowadzamy zmiany w programie Prosument. Chodzi nam o wspieranie zielonych źródeł ciepła, nie tylko kolektorów słonecznych, ale też pomp ciepła i kotłów na biomasę" - mówi Magdalena Skłodowska, rzeczniczka NFOSiGW.

Prosument to jeden z flagowych programów Funduszu, oferujący dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje OZE. Problem w tym, że na razie obejmuje wyłącznie instalacje produkujące prąd. Oznacza to, że ktoś instalujący np. kocioł biomasowy i liczący na dofinansowanie musiał dotychczas dokupić np. instalację fotowoltaiczną. A to oznaczało dodatkowe koszty.

Sam Prosument jednak nie wystarczy. "Nowe podejście NFOŚiGW cieszy, ale potrzebne są też rozwiązania ustawowe. Zauważmy, że w niedawno uchwalonej ustawie o OZE nie ma mowy o wsparciu dla zielonego ciepła, jest tylko dla prądu" - przypomina Aneta Więcka z think tanku Instytut Energetyki Odnawialnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2015-07-15 18:31:57

    Pomagamy w zdobyciu dofinansowań na technologie energooszczędne: artmetic.pl