PARTNER PORTALU
  • BGK

PROW: Ponad 50 mln euro dla opolskiego w perspektywie unijnej na lata 2014-2020

  • AT    20 marca 2015 - 13:59
PROW: Ponad 50 mln euro dla opolskiego w perspektywie unijnej na lata 2014-2020

Konferencja dot. PROW w Opolskim Urzędzie Marszałkowskim (fot.mat.pras.)

Na ponad 50 mln euro czyli ok. 200 mln złotych może liczyć województwo opolskie w nowym rozdaniu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Informacje dotyczące funduszy oraz zasad funkcjonowania lokalnych grup działania (LGD) przekazano na konferencji zorganizowanej 20 marca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego.

Jak mówił wicemarszałek Antoni Konopka w porównaniu do poprzedniego okresu finansowego, funduszy jest mniej (było 390 mln złotych), ale do 200 mln złotych doliczyć trzeba jeszcze 21 mln euro, które zapisane zostały w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 na melioracje i ochronę przeciwpowodziową. Dotąd ta sfera finansowana była z PROW.

W nowo przyznanej puli prawie milion euro przeznaczone zostanie na scalenie gruntów, 25,6 mln euro na podstawowe usługi i odnowę wsi na terenach wiejskich. W tych hasłach kryją się drogi lokalne (których już nie będzie można finansować z RPO), gospodarka wodno-ściekowa, targowiska, kultura, ochrona zabytków.

Na Leadera natomiast w opolskim PROW-ie odłożono 23,6 mln euro. Będzie z niego można finansować zakładanie działalności gospodarczej, rozwój firm, niekomercyjną infrastrukturę turystyczną, dziedzictwo lokalne.

Zmiany czekają lokalne grupy działania. Działalność obecnych wygasa w czerwcu 2015 roku. Nowe zaś muszą spełnić kilka zasad: działać na obszarze spójnym terytorialnie i obejmować co najmniej dwie gminy, a teren musi być zamieszkały przez od 30 do 150 tysięcy mieszkańców. Im większy i bardziej zamieszkały obszar, tym większy budżet LGD, bo jak wyjaśniał Tomasz Karaczyn, dyrektor Departamentu PROW UMWO, składać się on będzie z kwoty podstawowej (jednakowej dla wszystkich LGD) oraz kwoty dodatkowej, która jest iloczynem liczby ludności powyżej 30 tysięcy oraz kwoty ustalonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (jej wielkość póki co nie jest znana).

Nowe LGD powinny zacząć od opracowania lokalnych strategii rozwoju i jak przekonywał dyrektor Karaczyn, powinny to zrobić jak najszybciej, by był czas na spotkania z miejscowymi przedsiębiorcami i mieszkańcami, na składanie propozycji i pomysłów, które w strategiach powinny się zawrzeć.

Do wypracowania jak najlepszych strategii rozwoju namawiał też obecny na spotkaniu marszałek województwa Andrzej Buła. Zachęcał, by ich autorzy uwzględniali takie zagadnienia jak rewitalizacja terenów wiejskich, gospodarka niskoemisyjna, odnawialne źródła ciepła.

Ważnym elementem pracy LGD będzie współdziałanie z lokalnymi przedsiębiorcami, bowiem połowa funduszy Leadera przeznaczona została na tworzenie lub utrzymanie miejsc pracy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.