PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowa rudzkiego muzeum z unijnym dofinansowaniem

  • PAP/KDS    30 marca 2018 - 10:52
Przebudowa rudzkiego muzeum z unijnym dofinansowaniem
W zabytkowym obiekcie Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w dzielnicy Ruda trwają już roboty, na które przetarg ogłoszony został jeszcze w ub. roku. (fot.Facebook/RUDA Śląska)

Modernizację i renowację miejskiego budynku w kolonii robotniczej Ficinus z 1867 r. planuje – przy wsparciu UE – samorząd Rudy Śląskiej. Dzięki nowym funkcjom tego obiektu cała kolonia spełni wymogi Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, na którym się znajduje.
  • Ponad 3,9 mln zł unijnego dofinansowania otrzymał samorząd Rudy Śląskiej na trwającą już przebudowę i rozbudowę tamtejszego muzeum.
  • Po przebudowie znajdzie się tam m.in. stała wystawa prezentująca historię ekonomii w powiązaniu z dziejami miasta.
  • Po remoncie Muzeum będzie miało do dyspozycji ok. 1430 m kw., w tym ok. 900 m kw. przestrzeni wystawienniczej.

W zabytkowym obiekcie Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w dzielnicy Ruda trwają już roboty, na które przetarg ogłoszony został jeszcze w ub. roku. Obejmują adaptację pomieszczeń po byłym komisariacie policji, który do niedawna mieścił się w jednym ze skrzydeł budynku, a także wykonanie dodatkowej klatki schodowej i windy dla niepełnosprawnych.

Po remoncie Muzeum będzie miało do dyspozycji ok. 1430 m kw., w tym ok. 900 m kw. przestrzeni wystawienniczej. Jak zapowiadał jeszcze w ub. roku dyrektor placówki Krzysztof Gołąb, znajdzie się tam wystawa stała pt. "Czas to pieniądz - historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej".

Ma to być pierwsza w Polsce wystawa muzealna kładąca nacisk na rozwój wiedzy z zakresu przedsiębiorczości, innowacyjności oraz zasad funkcjonowania gospodarki kapitalistycznej. Ma ona pokazywać dzieje cywilizacji i ekonomii, od pierwszych skupisk ludzkich do współczesności, jednocześnie promując etos pracy, patriotyzm gospodarczy czy zrównoważony rozwój.

Czytaj więcej: Miasto wypięknieje. Powstaną plenerowe czytelnie czy ścieżki edukacyjne

Przykładem tych procesów ma być historia Rudy Śląskiej, prowadzona jako równoległy wątek narracyjny, reprezentatywny dla okresu rewolucji przemysłowej i dynamicznego rozwoju gospodarki kapitalistycznej.

Wirtualnymi przewodnikami po wystawie, a zarazem po świecie ekonomii, będą dwie sztandarowe dla Rudy Śląskiej postaci: Karol Godula - żyjący na przełomie XVIII i XIX w. przedsiębiorca, okrzyknięty mianem króla cynku - oraz Joanna Gryzik, która wielokrotnie pomnożyła otrzymany od niego w spadku majątek.

Ekspozycja będzie zlokalizowana na dwóch kondygnacjach - na parterze i na piętrze prawego skrzydła oraz w łączniku budynku. Lewe skrzydło zostanie przeznaczone na pomieszczenia biurowe dla pracowników muzeum i na wystawy czasowe. Przywrócona zostanie też kawiarnia, która funkcjonowała w budynku jeszcze w latach 80. ub. wieku.

Czytaj więcej: Samorządy muszą się spieszyć. Mogą stracić miliardy

Według wcześniejszych informacji miasta same roboty budowlane pochłoną ok. 2,5 mln zł. Cały unijny projekt modernizacji i renowacji zabytkowego budynku oszacowano na 4,8 mln zł (w tym zapewnione już unijne dofinansowanie przekracza 3,9 mln zł z RPO).

Na początku marca br. zarząd woj. śląskiego zdecydował o dofinansowaniu 38 projektów na 67 zgłoszonych w konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 dot. dziedzictwa kulturowego. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się trzy Rudy Śląskiej - najwięcej spośród wniosków złożonych przez samorządy lokalne.

Obok projektu dotyczącego muzeum, miasto pozyskało 1,5 mln zł dotacji z RPO na oszacowaną łącznie na 2,8 mln zł modernizację i renowację miejskiego budynku w kolonii robotniczej Ficinus z 1867 r. Inne środki tego samego konkursu trafią w Rudzie Śląskiej na projekt Stacja Biblioteka - modernizacja zabytkowego budynku dworca kolejowego za 8,5 mln zł (w tym 6,5 mln zł z RPO i ponad 760 tys. zł z budżetu państwa).

Konkurs na projekty renowacji obiektów dziedzictwa kulturowego był jedynym rozdysponowującym fundusze dostępne na ten cel w śląskim RPO. Ogółem 38 wybranych projektów - o łącznej wartości 267,4 mln zł - otrzymało z RPO 190,4 mln zł dotacji (siedem z wybranych do dofinansowania przedsięwzięć zasilają też środki budżetu państwa - dodatkowymi 5,4 mln zł).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.