PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowa wału za ponad 20 mln zł

  • PAP    2 listopada 2012 - 09:58
Przebudowa wału za ponad 20 mln zł

Ponad 20 mln zł kosztowała przebudowa wału przeciwpowodziowego na terenie Kostrzyna nad Odrą i Witnicy, dzięki czemu rzeka nie będzie zalewać okolicznych miejscowości.
Z unijnego programu rozwoju obszarów wiejskich przekazano ponad 12 mln zł. Wał nad Wartą został podwyższony o metr i zabezpieczony ziemią, uszczelniono także skarpę wokół.

Zabezpieczono go także przed bobrami, wycięto m.in. drzewa i krzewy, które były ich pożywieniem. Powstała tam także utwardzona droga, która ułatwi przemieszanie służbom sprawdzającym stan rzeki.

Jak powiedział burmistrz Witnicy Andrzej Zabłocki, rozbudowany wał solidne zabezpieczy okolicę przed wodami Warty.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego poinformował, że inwestycja była konieczna, gdyż z przeprowadzonych badań wynikało, że najsłabszym ogniwem wału jest odcinek na terenie miejscowości Warniki o długości ponad 1000 m. Istniało zagrożenie, że woda może przerwać ten odcinek i zalać ok. 5600 ha od Warnik do Świerkocina.

Aktualnie opracowywana jest dokumentacja, pozwalająca na rozbudowę kolejnego odcinka wału o długości 5 km między Warnikami i Witnicą.

Inwestycja jest jednym z elementów dziesięcioletniego programu inwestycji melioracyjnych województwa lubuskiego na lata 2020. W kolejnych latach Lubuski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Zielonej Górze planuje wykonanie dokumentacji, a następnie przebudowy wału aż do Świerkocina.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.