PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowana linia wysokiego napięcia

  • PAP    4 października 2012 - 10:18
Przebudowana linia wysokiego napięcia

Działa już przebudowana, siedemnastokilometrowa linia wysokiego napięcia relacji Recław-Kamień Pomorski – poinformowała w środę rzecznik prasowy szczecińskiego oddziału firmy Enea Operator Sylwia Rycak.
Zmodernizowana linia energetyczna powstała między dwoma istniejącymi stacjami, tzw. głównymi punktami zasilania w Recławiu i Kamieniu Pomorskim. Umożliwi ona m.in. wprowadzenie do sieci pełnej mocy wygenerowanej przez elektrownię wiatrową, która znajduje się w pobliżu nowej linii.

Słupy kratowe linii, na których opierały się przewody, rozebrano i zastąpiono nowymi, rurowymi. Dzięki temu nie zmieniły się miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i dotychczasowe warunki środowiskowe.

Całkowita wartość przebudowy linii to około 36,5 mln zł. W większości inwestycję sfinansowała Enea Operator, blisko 2 mln zł uzyskano z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przebudowa linii wysokiego napięcia jest jednym z elementów prowadzonej rozbudowy i modernizacji sieci elektroenergetycznej zasilającej miejscowości pasa nadmorskiego w województwie zachodniopomorskim. Inwestycje mają zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, niezawodność zasilania i zwiększyć możliwości dystrybucyjne w odpowiedzi na rosnące potrzeby odbiorców energii elektrycznej.

W ramach inwestycji w pasie nadmorskim powstał m.in. główny punkt zasilania w Niechorzu, zmodernizowano także główny punkt zasilania w Międzyzdrojach oraz zakończono budowę linii wysokiego napięcia zasilającej Świnoujście, która przebiega pod korytem rzeki Świny.

Zmodernizowano również linię wysokiego napięcia, która biegnie nad torem wodnym Świnoujście-Szczecin, linia rozpostarta jest na najwyższych w kraju stumetrowych słupach.

Obecnie przebudowywane są główne punkty zasilania w Świnoujściu i Kamieniu Pomorskim i linia wysokiego napięcia Kamień Pomorski-Gryfice, trwa również budowa linii z Kamienia Pomorskiego do Międzywodzia. Enea Operator planuje budowę linii wysokiego napięcia Kamień Pomorski-Niechorze oraz przebudowę stacji Recław.

Spółka Enea Operator zajmuje się dystrybucją energii elektrycznej, jest jednym z czterech największych dostawców tego rodzaju energii w kraju. Firma działa na terenie województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego oraz w części dolnośląskiego i pomorskiego. Enea dostarcza energię ponad 2,3 mln klientów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.