PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedszkola dotowane z UE za drogie dla gmin

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    4 września 2012 - 07:30
Przedszkola dotowane z UE za drogie dla gmin

Gminy nie chcą zakładać przedszkoli za unijne pieniądze, więc robią to komercyjne firmy. Oznacza to, że za dwa lata za dotowane dziś miejsca opieki nad dziećmi trzeba będzie płacić.
Urzędy marszałkowskie mają w tym roku Unii Europejskiej 540 mln zł do wydania na przedszkola – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gminy i inne podmioty, które chcą ubiegać się o pieniądze, muszą zadeklarować, że po wykorzystaniu dotacji utrzymają placówkę co najmniej tak długo, jak była dotowana przez Unię.

Podniesienie poprzeczki spowodowało, że część gmin w ogóle nie przystąpiła do konkursu. W woj. łódzkim wpłynęły 84 wnioski, w ubiegłym roku było ich 144. Na Mazowszu w 2012 r. do konkursu złożono 124 projekty, rok temu – 184.

Po niechciane przez gminy dotacje sięgają niepubliczne przedszkola i komercyjne firmy. Niepubliczne przedszkola po wykorzystaniu pieniędzy z UE powinny starać się o dotację z gminy.

Samorząd nie może om wtedy odmówić dofinansowania, ale pokryje tylko 40 proc. kosztów – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.