PARTNER PORTALU
  • BGK

Przeprowadzka muzeum za 8 milionów

  • KB    16 marca 2010 - 08:44

Po kilku latach starań Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym będzie mieć nową siedzibę. Przeprowadzka ma kosztować około 7 milionów 800 tysięcy złotych. Z RPO muzeum ma otrzymać 4,5 miliona złotych, a resztę dołoży z budżetu samorząd województwa, który jest organem prowadzącym muzeum.
Dyrekcja placówki właśnie otrzymała potwierdzenie, że tym razem próba pozyskania na ten cel środków zewnętrznych zakończyła się sukcesem. Wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, przygotowany wspólnie z Urzędem Miasta w Kazimierzu, okazał się najlepszy spośród wszystkich, zgłoszonych w konkursie.

Zastępca dyrektora muzeum Wiktor Kowalczyk przypomina, że już 3 lata temu placówka starała się o pomoc z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Jednak pozyskanie pieniędzy z tego źródła się nie udało. Akceptacji nie zyskał też ubiegłoroczny wniosek o dofinansowanie z RPO. Dopiero tegoroczny wspólny projekt muzeum i miasta został zaakceptowany.

Według dyrektora Kowalczyka za kilka lat muzeum złotnictwa „przenosząc się do nowej siedziby, wróci na swoje dawne miejsce". Budynek, w którym powstanie zostanie bowiem wybudowany na fundamentach zajmowanej już kiedyś kamienicy. Muzeum opuściło ją ze względu na jej zły stan techniczny. Od tego czasu placówka mieści się w dzwonnicy przy farze, którą tymczasowo użyczyło jej miasto.

W nowym obiekcie będzie więcej miejsca na ekspozycje, będą też: recepcja, kasy, sklep z pamiątkami i wydawnictwami promocyjnymi oraz kawiarenka. Na piętrze ma powstać całoroczna galeria sztuki współczesnej, na poddaszu będą się mieścić biura, a za budynkiem zaplecze gospodarcze.

Umowa o przekazaniu środków ma być podpisana w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Potem zostanie ogłoszony przetarg. Pierwsze prace mają się rozpocząć jesienią tego roku. Cała inwestycja ma się zakończyć w II połowie 2012 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.