PARTNER PORTALU
  • BGK

Przeszkolono 60 terenowych przewodników turystycznych

  • PAP    17 maja 2013 - 13:01
Przeszkolono 60 terenowych przewodników turystycznych

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna wręczyła w piątek absolwentom certyfikaty ukończenia kursu na terenowych przewodników turystycznych.
Zorganizowanie kursu kosztowało prawie 800 tys. zł, finansowany był z pieniędzy unijnych. Ukończyło go 60 osób.

Była to już druga edycja projektu „Przewodnik turystyczny terenowy po województwie opolskim".

W pierwszej, zorganizowanej w latach 2011-2012, też przeszkolono 60 osób. Zainteresowanie było wtedy tak duże, że Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna postanowiła raz jeszcze zdobyć unijne dofinansowanie i powtórzyć kurs.

Koordynator projektu Anna Bednarska wyjaśniła, że szkolenie przewodników terenowych było przeprowadzone według wytycznych rozporządzenia ministra sportu i turystyki. Trwało od maja ub. roku do kwietnia tego roku.

Obejmowało zajęcia teoretyczne m.in. z terenoznawstwa, etnografii, historii kultury i sztuki regionu czy historii Polski; zajęcia wyjazdowe i kurs języków obcych - angielskiego i niemieckiego.

Certyfikat odebrany w piątek uprawnia uczestników szkolenia do przystąpienia do egzaminu na przewodnika turystycznego terenowego, który przeprowadza urząd marszałkowski.

„Połowa naszych kursantów chciałoby taki egzamin zdać jak najszybciej, dlatego złożyliśmy już do urzędu marszałkowskiego prośbę o wyznaczenie terminu" - dodała.

Po zdaniu egzaminu przeszkolone osoby będą mieć uprawnienia do oprowadzania grup i osób po województwie opolskim. Przewodników będzie można znaleźć poprzez utworzone w Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej koło pilotów i przewodników, do którego zwracają się instytucje, biura i indywidualni turyści poszukujący oprowadzających.

Dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Piotr Mielec poinformował, że region charakteryzuje się dużą sezonowością ruchu. Turyści odwiedzają woj. opolskie przede wszystkim od maja do października.

„Latem ruch jest naprawdę duży. Praktycznie codziennie mamy zapytania z firm organizujących wycieczki z prośbami o pomoc w zorganizowaniu przewodnika. Póki co, nie jesteśmy w stanie zapewnić wszystkim takiej obsługi, więc każda kolejna osoba z uprawnieniami jest na wagę złota" - dodał.

Według Anny Bednarskiej godzina pracy przewodnika kosztuje od 100 do 120 zł.

Uczestnik kursu Marcin Husak z Prudnika, obecnie pilot wycieczek po Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku i Ukrainie i pracownik Muzeum Ziemi Prudnickiej, zapewnił na podstawie swojego dotychczasowego doświadczenia, że pracy na pewno mu nie zabraknie.

Jego zdaniem, Opolszczyzna to region o dużym potencjale turystycznym. Wśród miejsc, którymi województwo może się chwalić wymienił m.in. Pałac w Mosznej, Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, czy cykl gotyckich polichromii o tematyce biblijnej w kościele w Małujowicach.

Projekt „Przewodnik Turystyczny terenowy po województwie opolskim II" sfinansowany został z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.