PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na żywność dla ubogich

  • PAP    14 maja 2012 - 17:50

Agencja Rynku Rolnego rozstrzygnęła drugi przetarg na dostawy żywności do organizacji charytatywnych w ramach unijnego programu pomocy dla najuboższych w 2012 roku.
Łącznie trafi do nich ok. 101 tys. ton żywności – poinformowała rzeczniczka ARR Iwona Ciechan. Najubożsi mieszkańcy naszego kraju w ramach unijnej pomocy dostaną m.in. artykuły zbożowe (ok. 39 tys. ton) oraz mleczne (ok. 25 tys. ton).

Pierwsze dostawy produktów żywnościowych do polskich organizacji charytatywnych o wartości 17 mln euro przekazywane były od marca br.

W tym roku przewidziane są dostawy do ponad 120 magazynów i organizacji charytatywnych (Federacji Polskich Banków Żywnościowych, Caritas i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej), wyznaczonych przez ministra pracy i polityki społecznej. Żywność trafi do osób uprawnionych w całym kraju za pośrednictwem ok. 8 tys. lokalnych organizacji charytatywnych i pożytku publicznego.

Program „Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej” (PEAD) jest realizowany w Unii Europejskiej od roku 1987. Polska przystąpiła do programu w 2004 roku.

W ostatnich latach Komisja Europejska przeznaczała na jego realizację ok. 500 mln euro rocznie. W programie uczestniczy obecnie 20 państw. Polska jest trzecim państwem po Włoszech i Hiszpanii pod względem wielkości budżetu przeznaczonego na program. Wartość programu w Polsce w poszczególnych latach wynosiła: w 2009 roku – 102,2 mln euro, w 2010 roku – 97,4 mln euro, w 2011 roku – 75,4 mln euro, w 2012 roku – 75,3 mln euro.

W lutym 2012 r. KE wydała przepisy, które wprowadziły nowe zasady realizacji i finansowania programu. Program nie jest już, tak jak poprzednio, ściśle powiązany z rozdysponowaniem nadwyżek towarów z zapasów interwencyjnych. Za pieniądze, które przyznaje KE na pomoc dla biednych w UE, mogą być też kupowane towary na rynku.

Obecnie jednym z celów programu jest zapewnienie zbilansowanej diety osobom potrzebującym (artykuły z różnych grup towarowych). Zgodnie z zaleceniami Parlamentu Europejskiego i Rady, wybór produktów do dystrybucji powinien uwzględniać wartość odżywczą i możliwości dystrybucyjne organizacji – zaznaczyła Ciechan.

Według badań Eurostatu, w Polsce zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym jest 27,8 proc., czyli 10,4 mln osób. Z powodu skrajnego ubóstwa cierpi 5,7 proc., czyli ponad 2 mln ludzi. Z pomocy charytatywnej korzysta ok. 4 mln obywateli naszego kraju.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • JA, 2012-05-22 10:40:23

    Takie rozdawnictwo żywnosci i zasilków ROZLENIWIA ludzi. Przyzwyczajaja się do tego, ze dostają za darmo i nic nie robią, aby to zmienić. !