PARTNER PORTALU
 • BGK

Przez niedopatrzenie radomskich urzędników przepadły unijne pieniądze?

 • RadomNews.pl    30 sierpnia 2013 - 11:40
Przez niedopatrzenie radomskich urzędników przepadły unijne pieniądze?

Radomska oświata straciła dofinansowanie unijne na doposażenie dziesięciu szkół o profilu zawodowym – poinformowała na konferencji Platforma Obywatelska. Fundusze z Unii Europejskiej, o które starało się miasto miały być przeznaczone m.in. na specjalne kursy, doposażone pracowni i podniesienie jakości praktycznej nauki zawodu.
Konkurs na dofinansowanie kształcenia zawodowego został ogłoszony w zeszłym roku i był skierowany do wszystkich miast z Mazowsza. Radom starał się o środki związane z dofinansowaniem szkolnictwa zawodowego i zajęć praktycznych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Kapitał Ludzki.

Uzyskane środki można było przeznaczyć na szkolenia, a 40 procent kwoty dofinansowania na doposażenie pracowni w dziesięciu szkołach. Można było uzyskać nawet 7 mln 771 tys. 600 zł na realizację projektu. Radom wnioskował o kwotę 6 mln 780 tys. 721 zł.

- Projekt radomski nie przeszedł oceny formalnej, czyli nie spełnił obowiązujących kryteriów, aby ubiegać się o dofinansowanie. Jest to podobne zaniedbanie urzędników, jak w przypadku Cyfrowej Szkoły. Dla każdego konkursu są tworzone szczegółowe kryteria dostępu. W tym przypadku pracownicy miejscy w punkcie dotyczącym sprzętu dla pracowni, wpisali trzy komputery, drukarkę i aparat fotograficzny do biura realizującego projekt, co było niedozwolone. Jednak tym razem nie można było wydać pieniędzy na realizację projektu. Zazwyczaj zakup tego typu sprzętów jest możliwy z unijnych środków. Ale trzeba zwrócić uwagę, że każda jednostka ogłaszająca konkurs może te kryteria zmienić - tłumaczył radny Jerzy Zawodnik.

Radni sądzą, że pozyskane środki mogłyby być również szansą dla nauczycieli, których czeka redukcja etatów.

- Jest to przykre tym bardziej, że zapowiada się trudny rok dla radomskiej oświaty. Szykują się zwolnienia i ograniczenie wymiaru zatrudnienia nauczycieli . Te pieniądze mogły uratować część osób od utraty pracy - dodał radny Waldemar Kordziński.

Po konferencji PO, magistrat wystosował wyjaśnienia w sprawie projektu dotyczącego dofinansowania szkół zawodowych.

"Przyczyną odrzucenia wniosku Gminy Miasta Radomia były rozbieżności między wytycznymi Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, zasadami finansowania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki a dokumentacją konkursową przygotowaną przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych oraz nieprecyzyjnymi zapisami w poszczególnych częściach dokumentacji konkursowej. Jeśli więc mowa o „zaniedbaniach i opieszałości" urzędników, to na pewno te oceny nie odnoszą się do urzędników miejskich.

Projekt był skierowany do uczniów 10 szkół zawodowych: Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług, ZSZ im Hubala, ZSZ nr 3, ZS Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej, ZS Budowlanych, ZS Ekonomicznych, ZS Elektronicznych, ZS Samochodowych, ZS Spożywczych i Hotelarskich, ZS Technicznych.

Wartość omawianego projektu wynosi 7 771 600,00 PLN, wysokość wnioskowanego dofinansowania 6 780 721,00 PLN. Na organizację staży i praktyk zawodowych zaplanowano 7 145 000,00 PLN. Na cross-financing zaplanowano 2 176 200,00,

W ramach zadania „zarządzenie projektem" w ramach cross-financingu zaplanowano zakup trzech laptopów z oprogramowaniem systemowym za kwotę 7 500 PLN i jednego aparatu fotograficznego do przygotowywania dokumentacji fotograficznej projektu za 1 000 PLN, jednego urządzenia wielofunkcyjnego do biura projektu za 1400, 00 PLN×
KOMENTARZE (6)

 • Rodak, 2013-09-03 12:04:31

  pis potrafi tylko obiecać no i robić dobrze "sukienkowym" ... w Elblagu pierwsze co to zrealizowano druga szkołe katolicką nieopodal pierwszej
 • krzyciel, 2013-09-02 14:54:37

  Gdyby władze Radomia były z PO, poseł Hofman już by się dławił z oburzenia, jak to platforma nie potrafi rządzić. Tymczasem Radom pokazuje, jakie kwalifikacje do sprawowania władzy mają PiS-iarze - jeśli nie potrafią dobrze rządzić jednym, nie największym, miastem, to na jakiej podstawie twierdzą, ż...e będą potrafili władać całym krajem?  rozwiń
 • Piotr, 2013-09-01 22:14:10

  Tam gdzie jest PiS tam jest i SYF