PARTNER PORTALU
  • BGK

Przyjęto sprawozdanie z realizacji RPO województwa śląskiego

  • MIW    24 marca 2017 - 13:51
Przyjęto sprawozdanie z realizacji RPO województwa śląskiego
Sprawozdanie będzie teraz przekazane do Komisji Europejskiej. (fot. pixabay.com)

Po raz ostatni spotkali się Członkowie Komitetu Monitorującego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007-2013. Celem spotkania było przyjęcie sprawozdania końcowego z realizacji Programu.
• W trakcie poprzedniej perspektywy unijnej RPO w woj. śląskim oferował ponad 1,7 mld euro na inwestycje w regionie.

• W ramach tej puli pieniędzy przeprowadzonych zostało ponad 80 konkursów, na które złożonych zostało niemal 10 tys. projektów.        

• Sprawozdanie z realizacji RPO zostanie teraz przyjęte przez Zarząd Województwa, a potem będzie przekazane do Komisji Europejskiej.

- Regionalny Program Operacyjny 2017-2013 to ogromny sukces całego województwa. Złożył się na niego wysiłek wielu podmiotów, w tym szczególnie samorządów, które podejmowały odważne i perspektywiczne decyzje świadczące o odpowiedzialności za miejsce, w którym się żyje. Jestem przekonamy, że za kilka lat będziemy mogli z podobną satysfakcją podsumować obecną perspektywę finansową – powiedział marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

W ramach tych pieniędzy przeprowadzonych zostało ponad 80 konkursów, na które złożonych zostało niemal 10 tys. projektów. Łącznie podpisanych zostało ok. 5 tys. umów o dofinansowanie projektów, których wybór nastąpił zarówno w trybie konkursowym, jak i pozakonkursowym. W trybie pozakonkursowym zrealizowane zostały 32 projekty kluczowe z punktu widzenia regionu, które opiewają na łączną kwotę prawie 350 mln euro. Wśród nich jest np. nowa siedziba Muzeum Śląskiego czy Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Ponadto w ścieżce pozakonkursowej dofinansowanych zostało ok. 250 projektów subregionalnych wskazanych w Programach Rozwoju Subregionu, wśród nich są inwestycje z obszaru kultury, dróg oraz turystyki.

Jak podkreśla śląski urząd marszałkowski, dzięki zastosowanym mechanizmom elastyczności i szybkiego angażowania pojawiających się oszczędności w projekty na listach rezerwowych – z całej kwoty przeznaczonej dla regionu zakontraktowanych zostało ponad 96 procent środków, a to oznacza, że w regionie pozostanie ponad 7,3 mld zł w postaci zrealizowanych inwestycji.

Sprawozdanie z realizacji RPO WSL 2007-2013 zostało przyjęte uchwałą Komitetu, a w toku dalszych prac zostanie przyjęte przez Zarząd Województwa. Kolejnym krokiem będzie przekazanie go do Komisji Europejskiej, która prowadzi czynności zmierzające do ostatecznego zamknięcia Perspektywy 2007-2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.