PARTNER PORTALU
  • BGK

Przyszłość klastrów nie taka różowa

  • ZWI    5 czerwca 2013 - 11:07
Przyszłość klastrów nie taka różowa

Nowa perspektywa finansowa UE na lata 2014-2020, a przede wszystkim związane z nią formy i szanse finansowania klastrów w Polsce mogą sprawić, że podmiotów tych z czasem może być znacznie mniej. Co należy zrobić, by tak się nie stało?
W Polsce istnieje prawie 200 klastrów - w całej Europie jest ich niemal dziesięć razy więcej.Idea klasteringu stała się w ostatnich latach bardzo modna. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na współpracę w ramach danej branży, a w konsekwencji umacnia swoją pozycję na rynku.

Mimo trwającej mody, klastering napotyka na coraz poważniejsze bariery - począwszy od tak fundamentalnych jak finansowanie, kończąc na biurokracji czy problemach natury administracyjnej.

Nie dziwi zatem, że podczas Kongresu Klastrów wielu przedsiębiorców zrzeszonych w klastrach liczyło na uzyskanie konkretnych informacji w jaki sposób w latach 2014-2020 będą przyznawane fundusze z Unii Europejskiej.

Mówi się bowiem, że wspierane - poprzez różne programy - mają być jedynie te klastry, które będą wzmacniać wybrane krajowe specjalizacje.

- Rozwiązania są różne, na tę chwilę najmocniej forsowanym jest selekcja kluczowych klastrów, wpisujących się w specyfikacje określone na poziomie centralnym. Specyfikacje te muszą jednak najpierw powstać, a dopiero wtedy będzie możliwym określenie sposobów finansowania klastrów - tłumaczy Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, instytucji odpowiedzialnej za wdrażanie polityki klastrowej.

Ile klastrów przestanie istnieć?

Eksperci podkreślają, że obecna sytuacja polskich klastrów całkowicie różni się od tej, jaka panuje w Unii Europejskiej - gdzie dofinansowanie tych podmiotów jest na zdecydowanie wyższym poziomie.

Czytaj też: Publiczna pomoc finansowa średnio zadowala klastry

- Nam naprawdę nie chodzi o pieniądze na działalność przedsiębiorstw. Wystarczy abyśmy otrzymali finansowanie na prowadzenie biura, czyli jedną osobę która będzie odbierać telefony, e-maile i prowadzić w imieniu klastra najważniejsze kwestie - przekonywał Krzysztof Krystowski, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie.

Zaznaczał przy tym, że opinie niektórych przedstawicieli administracji państwowej z jakimi się spotykał bywają dla niego niezrozumiałe. - Słyszymy często, że na samo istnienie nikt nam nie będzie dawał pieniędzy. Zgadzamy się - tylko zauważmy, że w ten sposób większość klastrów umrze w zarodku, zanim wykaże się innowacyjnością - wyjaśniał.

Samo finansowanie to nie wszystko

Uczestnicy kongresu zwracali również uwagę na zbyt zawiłe procedury biurokratyczne - począwszy od poprawiania drobnych błędów, czy też składanie podpisów na dokumentach. - To jedna z największych barier.

W momencie, gdy już wydaje się, że wszystko jest na dobrej drodze, wiele wniosków musi być poprawianych z często błahych powodów. Tak być nie może - mówi Andrzej Spychalski, z Klastra Spożywczego. Zarzuca ponadto utopijność teoretycznych założeń funkcjonowania klastrów, zwłaszcza w odniesieniu do samofinansowania się tych podmiotów w czasach spowolnienia gospodarczego.

- Klastry wpływają na dynamikę gospodarki, dlatego traktowanie kwestii ich finansowania jako „zła koniecznego", zaprzecza idei wspierania klasteringu w Polsce - przekonuje Spychalski. Przedsiębiorcy i przedstawiciele klastrów zaznaczają dlatego, że kluczem dla usprawnienia polityki finansowania klastrów, a w rezultacie ich funkcjonowania, jest zrozumienie przez administrację państwową czym są klastry oraz jakie mają zadania i możliwości.

Pierwszy Kongres Klastrów był okazją do wymiany opinii na temat najważniejszych problemów związanych z funkcjonowaniem tych podmiotów w Polsce. Wydarzenie, które 3 czerwca odbyło się w Sejmie RP, zgromadziło ponad 400 osób - przedstawicieli klastrów, przedsiębiorców, ludzi nauki oraz przedstawicieli administracji państwowej. Zorganizowany zostało przez Parlamentarny Zespół ds. Polityki Klastrowej, Związek Pracodawców Klastry Polskie i Klaster Instytucji Otoczenia Biznesu - Biznes Klaster.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: