PARTNER PORTALU
 • BGK

Puszcza Białowieska: Inwestycje za 950 mln zł

 • PAP/JL    21 września 2015 - 08:44
Puszcza Białowieska: Inwestycje za 950 mln zł

Około 950 mln zł pochłoną inwestycje w ramach specjalnego programu dla Puszczy Białowieskiej. Fot. Pixabay.com

Od budowy dróg po centrum nauki. Około 950 mln zł pochłoną inwestycje w ramach specjalnego programu dla Puszczy Białowieskiej.
Program zrównoważonego rozwoju regionu Puszczy Białowieskiej 2014-2020 jest dopracowywany, nie ma jeszcze ostatecznego kształtu. Został wpisany do Kontraktu terytorialnego województwa podlaskiego z rządem na lata 2014-2023 i ma być ostatecznie negocjowany już po wyborach parlamentarnych – informuje dyrektor departamentu polityki regionalnej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Daniel Górski.

Program współtworzą m.in. środowiska lokalne z powiatu hajnowskiego. Głównym celem jest lepsze, skuteczniejsze wykorzystanie wyjątkowych walorów przyrodniczych i kulturowych rejonu Puszczy Białowieskiej po to, by region ten mógł się lepiej rozwijać, a mieszkańcom poprawiły się warunki życia.

– Chodzi o lepsze wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczego, marki, która wyprzedza ofertę i (...) należałoby ją wykorzystać" – podkreśla Górski. Dodaje, że musi się też poprawić infrastruktura.

Porozumienie w sprawie programu między samorządem województwa, samorządami z rejonu Puszczy Białowieskiej, Lasami Państwowymi, Białowieskim Parku Narodowym, ministrem środowiska, podpisano w lipcu. W ostatnich dniach mówiła o nim również w Hajnówce premier Ewa Kopacz.

Ze wstępnych danych urzędu marszałkowskiego wynika, że wszystkie planowane inwestycje będą miały wartość ok. 950 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z UE, z różnych programów (m.in. Regionalnego programu operacyjnego województwa podlaskiego 2014-2020), ale też programów krajowych, budżetu państwa i budżetu samorządów. Inwestycje do realizacji będą wyłaniane w większości w konkursach.

– Według obecnych założeń np. w Hajnówce ma m.in. powstać centrum nauki na wzór warszawskiego „Kopernika”, ale w mniejszej skali. Ma kosztować ok. 86 mln zł – informuje rzecznik marszałka województwa podlaskiego Paweł Staniurski.

21,6 mln zł ma być przeznaczone na przygotowanie terenów pod inwestycje. Na wsparcie mikro, małych i średnich firm zaplanowano ok. 127 mln zł. 23 mln zł ma trafić na inwestycje w infrastrukturę graniczną.

– Czekamy na powstanie podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – podkreśla wójt Narewki Mikołaj Pawilcz.

Dodał, że miejsca pracy to najważniejsza rzecz, na której zależy wszystkim samorządom. Gmina już przygotowała grunty dla inwestorów.

Górski podkreślił, że w rejonie puszczy są też duże firmy, np. producent maszyn rolniczych Pronar w Narwi, które potrzebują prądu, a infrastruktura pod tym względem jest słaba.

– Takich problemów firmy na zachodzie Polski raczej nie mają – mówi Górski. Dlatego z udziałem ekspertów będzie tworzony plan energetyczny dla powiatu z modelowymi rozwiązaniami.

– Ważne jest, by poprawić warunki komunikacyjne w rejonie puszczy – powiedział Pawilcz. Jego gminie zależałoby np. na remoncie 28-km odcinka drogi wojewódzkiej nr 687. Ogółem do powiatu na drogi wojewódzkie w rejonie Puszczy Białowieskiej ma trafić ok. 213 mln zł.

Kolejne 235 mln zł wyniosą koszty przebudowy dróg gminnych i powiatowych. Te ostatnie, jak podał urząd marszałkowski, mają być finansowane wyłącznie z Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych.

 

Kilka lat temu samorządy nie zgodziły się na powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego. Ówczesna wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska wskazywała, że konieczny jest specjalny program rozwojowy dla puszczy. Program taki proponowali również poseł PO Robert Tyszkiewicz i niezależny senator Włodzimierz Cimoszewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (5)

 • Lech, 2015-11-13 09:05:40

  Pomysł dla p. Burmistrza z Hajnówki za 20 mln : LUWR W HAJNÓWCE, na dawnym placu GS
 • Ziemowit, 2015-11-13 08:59:18

  Centrum Kopernik za 86mln, a kto w przyszłości utrzyma ten obiekt ? , skoro lokalne władze mają problem z finansowaniem szpitala, odśnieżaniem dróg itd. - naprawdę powiat na papierze. Marnotrawienie pieniędzy na fantazje urzędników !!!
 • mp, 2015-09-21 17:38:53

  Mądre!!! Wyciąć PUSZCZĘ i zasiać saradele. Gospodarze z Tworek!