PARTNER PORTALU
 • BGK

Radni zgodzili się, by Bydgoszcz uczestniczyła w ZIT

 • PAP    4 kwietnia 2014 - 19:23
Radni zgodzili się, by Bydgoszcz uczestniczyła w ZIT

- Radni Bydgoszczy w piątek przyjęli uchwałę, w której zgodzili się na to, by miasto uczestniczyło w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych w ramach związku ZIT w woj. kujawsko-pomorskim. Podobną uchwałę w czwartek przyjęli radni Torunia.
Przez kilka ostatnich miesięcy trwał spór między władzami Bydgoszczy i Torunia w sprawie składu i zasad funkcjonowania ZIT w województwie. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowy sposób współpracy samorządów. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie mają wskazywać inwestycje do zrealizowania.

Zgoda obu rad - Bydgoszczy i Torunia - pozwala na zawarcie porozumienia w sprawie ZIT między 23 samorządami gminnymi oraz powiatami bydgoskim i toruńskim, co ma odbyć się we wtorek w Ostromecku koło Bydgoszczy.

Czytaj tez: Jest zgoda na udział Torunia w zintegrowanych inwestycjach

Podstawą do opracowania porozumienia był kompromis wypracowany przed tygodniem na spotkaniu u wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej, w którym uczestniczyli m.in. prezydenci Bydgoszczy i Torunia.

Podczas piątkowego głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ZIT było 14 radnych, przeciwnych było 13, a jeden wstrzymał się od głosu; trzech radnych było nieobecnych.

Sprawa przystąpienia do ZIT na zasadach kompromisu między Bydgoszczą i Toruniem podzieliła bydgoskich radnych, a nawet rządzącą w mieście koalicję PO - SLD. Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych PO i radny Miasta dla Pokoleń, przeciwnych było po pięciu radnych SLD i PiS, dwóch radnych niezrzeszonych i radny PO; od głosu wstrzymał się kolejny radny niezrzeszony.

Opracowane porozumienie przewiduje, że członkami związku ZIT będą Bydgoszcz i Toruń, wszystkie gminy z powiatów bydgoskiego i toruńskiego oraz z sąsiednich powiatów gminy Łabiszyn, Nakło n. Notecią, Szubin i Kowalewo, a także powiaty bydgoski i toruński. Komitet Sterujący ZIT utworzą wszyscy członkowie ZIT, a jego współprzewodniczącymi będą prezydenci Bydgoszczy i Torunia. Przewodniczącym Zarządu Związku ZIT będzie prezydent Bydgoszczy, a wiceprzewodniczącym - prezydent Torunia. Siedziba Związku ZIT będzie w Bydgoszczy.

ZIT będą realizowane ze środków unijnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Województwo kujawsko-pomorskie na funkcjonowanie ZIT ma otrzymać 153,8 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • Torunianin, 2014-04-15 18:06:30

  Do P.R.L.:
 • P.R.L., 2014-04-07 12:00:02

  Do piotr: Jest dokładnie odwrotnie. To Władze toruńskie z Marszałkiem Całbeckim na czele zachowują się jak zaborcza banda putinowska. Od szesnastu lat okradają województwo niosąc na ustach hasła zrównoważonego rozwoju. A w ukryciu "robią swoje" aby Toruń stał się "stolicą stolic"...;. Grabież i obłuda została wam po Krzyżakach.Nie trzeba tworzyć kolejnych, oddzielnych województw. Wystarczy aby pasożyt odczepił się od Bydgoszczy.  rozwiń
 • piotr, 2014-04-06 21:31:34

  Bydgoscy politycy bardziej przypominają bandę Putina niż Europejczyków, którzy chcą coś zrobić dla regionu. Nie warto na takich głosować! A dla bydgoskich buraków - utwórzcie oddzielne województwo, bo prawie całe kuj.-pomorskie nie chce was. Albo przyjedźcie do Torunia, to poszerzy wam się horyzont......  rozwiń