PARTNER PORTALU
 • BGK

Radom chce być częścią programu Polska Wschodnia

 • Weronika Kocela    11 października 2011 - 09:39

Radom naciska, żeby włączono subregion do programu Polska Wschodnia. Minister Elżbieta Bieńkowska nie wyklucza takiej możliwości, ale też przerzuca ciężar zgody na Komisję Europejską.
Zgodnie z założeniami Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2,27 mld euro przeznaczonych było na wsparcie najbiedniejszych regionów, do których zaliczane są województwa: warmińsko - mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Tyle tylko, że - jak twierdzi Radom - nie są to jedyne biedne regiony w tej części Polski. W subregionie radomskim - obszarze dawnego województwa radomskiego zastanawiają się więc dlaczego nie zostali ujęci w tym programie i nie mogą korzystać z dodatkowych funduszy.

Problem w tym, że Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej pomyślany został jako wsparcie dla całych województw, a nie poszczególnych jego obszarów. A ze względu na to, że województwo mazowieckie jest największe, a w jego skład wchodzi także bardzo bogata Warszawa, to wskaźniki takie jak średnie bezrobocie, produkt krajowy brutto czy dochody województwa sugerują, że problemu z ubóstwem w subregionie radomskim teoretycznie być po prostu nie może.

A rzeczywistość jest zupełnie inna. Spoglądając na obszar Polski Wschodniej z poziomu podregionów, można stwierdzić, że znajdują się w nim tereny o wiele bogatsze niż podregion radomski, który z takiego wsparcia korzystać nie może.

- Kiedy porównamy PKB w poszczególnych podregionach Polski Wschodniej (zobacz mapka nr 1 w dziale multimedia), przekonamy się, że subregion radomski jest znacznie biedniejszy niż np. subregion kielecki, lubelski czy białostocki - wyjaśnia Sebastian Murawski, dyrektor funduszy unijnych i strategii w urzędzie miejskim w Radomiu.

Ponadto jak zaznacza Murawski można wręcz mówić o przepaści pomiędzy poziomem bezrobocia w Warszawie czy jej okolicach, a podregionem radomskim lub ostrołęcko-siedleckim, gdzie niemal co trzeci mieszkaniec pozostaje bez pracy.

Podobne różnice są w zarobkach albo we wskaźnikach produktu krajowego brutto na jednego mieszkańca - wg danych GUS z 2009 roku w regionie radomskim był on prawie pięciokrotnie niższy niż w stolicy województwa mazowieckiego (patrz wykres w dziale multimedia).

- Warszawa po prostu zawyża średnie wskaźniki województwa w związku z czym problemy z jakimi borykają się skrajnie biedne miasta, powiaty i gminy gubią się w tym i trudno je dostrzec - dodaje.

Rozwiązania tej sytuacji władze Radomia upatrują więc w odejściu od planowania wsparcia unijnego na poziomie województw i rozpatrywaniu dysproporcji z poziomu np. podregionów. Dzięki takiemu podejściu podregion radomski mógłby zostać włączony w obszar wsparcia Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej i skorzystać z dodatkowych pieniędzy na inwestycje i rozwój.

- Skoro  w koncepcji przestrzennej zagospodarowania kraju powstało coś takiego jak Polska Zachodnia (zobacz mapka nr 2 w dziale multimedia) i tam nastąpiło odejście od zasady regionów na rzecz podregionów wyznaczając nowy obszar wsparcia dla niektórych podregionów województw Polski Zachodniej i Pomorza Środkowego, to uważamy, że jeśli obszar specjalny  Polski Wschodniej nie musi być zakreślany w oparciu o województwa, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy zostali zakwalifikowani do niej jako podregion - tłumaczy Sebastian Murawski.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • radomianin, 2011-10-18 10:05:50

  Albo najprościej, należy przyłączyć Radom, subregion radomski z świętokrzyskim i utworzyć województwo radomsko-kieleckie, z siedzibami wojewózkimi i w Radomiu i w Kielcach. W ten sposób Radom znajdzie się w programie Polska Wschodnia, a co więcej, będzie można starać się o większe dofinansowania o ...pomoc zarówno od władz centralnych jak i z UE. Same plusy. Tylko, że nikt tego nie chce! A wystarczy umieć się dogadać z Kielcami!  rozwiń
 • leda, 2011-10-11 20:00:59

  gdyby Radom tak nie znosil Kielc, oba miasta i subregiony znalazłyby się w obszarze Polski wschodniej. Ale kiedy Kielce tam weszły, wiadomo bylo, że Radom nie chciał być razem z nimi - wolał mazowieckie. no to i ma... Ale dobrze, że wreszcie zauwazyli swoj błąd, choć pomysl wyjścia z tej sytuacji ...z twarza wydaje się zbyt karkołomny.  rozwiń
 • Łącznik, 2011-10-11 18:38:06

  No pewenie wszyscy się łączmy, włączajmy tam, gdzie są pieniądze