PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom dostanie kasę na rewitalizację parków

  • PAP    5 czerwca 2013 - 13:14
Radom dostanie kasę na rewitalizację parków

Przeszło 20 mln zł z Unii Europejskiej otrzymał Radom na kompleksową rewitalizację trzech parków miejskich wpisanych do rejestru zabytków. Wartość całego projektu wynosi 24,4 mln zł.
W środę umowę w tej sprawie podpisali prezydent miasta Andrzej Kosztowniak i wicemarszałek województwa mazowieckiego Leszek Ruszczyk.

Projekt dotyczy trzech popularnych radomskich parków: Leśniczówki, Starego Ogrodu oraz parku im. Tadeusza Kościuszki. Uzyskane dofinansowanie unijne umożliwi wykonanie prac przywracających parkom dawną świetność. W planach jest m.in. nasadzenie nowych drzew, wykonanie nowej nawierzchni alejek, budowa ścieżek rowerowych i placów zabaw, zamontowanie nowych tablic informacyjnych.

W znajdującym się w samym centrum miasta parku im. Tadeusza Kościuszki prace już się zakończyły. Można tam teraz m.in. zagrać w ping-ponga i poćwiczyć na specjalnych urządzeniach, z których chętnie korzysta zwłaszcza młodzież.

Historia parku im. Tadeusza Kościuszki sięga wieku XIX. Wraz z budową gmachu Komisji Województwa Sandomierskiego w 1827 r. postanowiono założyć ogród angielski, który miał się rozciągać po przeciwległej stronie ul. Lubelskiej i stanowić tło dla tej reprezentacyjnej budowli. Jednak, ze względu na brak środków, budowę tzw. Nowego Ogrodu rozpoczęto dopiero w latach 1865-1877. Obecnie park ten stanowi główne miejsce odpoczynku radomian.

Park Stary Ogród styka się niemal z najstarszą zabytkową częścią Radomia - Miastem Kazimierzowskim i Starym Miastem. Założony został w latach 20. XIX wieku na terenach uzyskanych w wyniku przeprowadzonej w drugiej połowie XVIII i na początku XIX wieku regulacji rzeki Mlecznej. Park był zlokalizowany przy wjeździe do miasta, tzw. Grobli Mlecznej.

Park Leśniczówka w obecnym kształcie powstał w 1973 r. z połączenia istniejących zadrzewień, w tym też po byłych ogródkach działkowych, oraz nowych nasadzeń drzew i krzewów.Rewitalizacja radomskich parków prowadzona jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.