PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom: Rewitalizacja zabytkowej kamienicy w Rynku dzięki dofinansowaniu z UE

  • PAP/JS    8 grudnia 2017 - 21:31
Radom: Rewitalizacja zabytkowej kamienicy w Rynku dzięki dofinansowaniu z UE
Podpisana w piątek umowa opiewa na ponad 23,1 mln zł, z czego przeszło 19,6 mln zł stanowiło dofinansowanie unijne, przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 (fot. radom.pl)

XIX-wieczny zespół kamienic Deskurów znajdujący się w obrębie radomskiego Rynku odzyska dawny blask dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 23 mln zł z funduszy unijnych i budżetu państwa. W piątek (8 grudnia) podpisano umowę w tej sprawie.
Jak podkreślił członek zarządu woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski, inwestycja ta jest bardzo ważnym elementem rewitalizacji zabytkowej części Radomia - Miasta Kazimierzowskiego. "Do niedawna o rewitalizacji dużo się mówiło, ale dopiero teraz udaje się nam ten projekt realizować" - zaznaczył prezydent Radomia Radosław Witkowski. Dodał, że obecnie trwa także remont XIX-wiecznego ratusza znajdującego się również w obrębie Rynku.

Podpisana w piątek umowa opiewa na ponad 23,1 mln zł, z czego przeszło 19,6 mln zł stanowiło dofinansowanie unijne, przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Pozostała kwota to pieniądze z budżetu państwa uzupełniające wkład własny miasta. Przyznane miastu Radom dofinansowanie pokryje 95 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Rewitalizacja zespołu kamienic Deskurów rozpoczęła się wiosną. Prace mają zakończyć się jesienią 2018 r. Obiekt w nowym kształcie ma pełnić funkcję muzealną, ale także usługową, edukacyjną i biznesową. W kamienicy Deskurów powstanie Instytut Miejski, nowa instytucja, która ma inspirować działalność kulturalną w obrębie Miasta Kazimierzowskiego.

Z kolei w latach 2019-22 miasto planuje modernizację płyty Rynku wraz z budową podziemnego parkingu na ok. 200 pojazdów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.