PARTNER PORTALU
  • BGK

Regionalna atrakcja odbuduje średniowieczną karczmę

  • PAP    19 lutego 2013 - 13:45
Regionalna atrakcja odbuduje średniowieczną karczmę

Do maja ma zostać odbudowana karczma w osadzie średniowiecznej w Hucie Szklanej; obiekt został zniszczony przez pożar w lipcu ubiegłego roku. Prace remontowe, mające kosztować prawie 1 mln zł, już rozpoczęto.
Osada średniowieczna w Hucie Szklanej powstała w 2011 roku. W ciągu niespełna dwóch lat stała się jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji regionu świętokrzyskiego - wioska została wybudowana tuż przy wjeździe na Święty Krzyż od strony gminy Bieliny.

Od innych rekonstrukcji tego typu w Polsce osada różni się stałymi warsztatami prowadzonymi przez specjalnie przygotowanych animatorów, którzy wcielają się w postacie z przełomu XI i XII wieku.

W lipcu 2012 r. spłonęło poddasze karczmy stojącej w centrum osady, co znacznie utrudniło turystyczne wykorzystanie tego miejsca. Oprócz serwowania regionalnych potraw karczma była wykorzystywana na spotkania z folklorem, wieczory edukacyjne i kameralne imprezy kulturalne.

"Otrzymaliśmy od urzędu marszałkowskiego prawie milion złotych dofinansowania do projektu, w ramach którego powstała osada. Umożliwi nam to odbudowę poddasza, zmianę dachu z krytego słomą na kryty gontem i wygospodarowanie w nowej przestrzeni miejsca na salę konferencyjną, którą w przyszłości będziemy mogli wykorzystywać. Chcemy zbudować też dwa pokoje gościnne dla prelegentów, którzy są zapraszani do osady średniowiecznej przy róznych okazjach" - poinformowała dyrektorka Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich, Anna Łubek.

Prace porządkowe poprzedzające odbudowę karczmy już rozpoczęto. Ukończenie remontu jest zaplanowane na koniec kwietnia, tak aby budynek funkcjonował normalnie w czasie długiego weekendu majowego.

Osada średniowieczna w Hucie Szklanej to wioska, w której odtworzono XI- i XII-wieczne zagrody, warsztaty i dom zielarki. Przy wejściu do drewnianej wioski czuwają nad nią pogańskie bóstwa - Świst, Poświst i Pogoda, które na Łysej Górze czcili dawni mieszkańcy ziem świętokrzyskich. W każdym z warsztatów pracuje rzemieślnik, pokazujący pradawne techniki pracy garncarza, kowala, tkacza czy zielarza.

Osadę wybudowała gmina Bieliny w ramach projektu współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.