PARTNER PORTALU
  • BGK

Regionalne Programy Operacyjne: zachodniopomorskie ogłosiło pierwszy konkurs

  • pt    5 czerwca 2015 - 08:19
Regionalne Programy Operacyjne: zachodniopomorskie ogłosiło pierwszy konkurs

Marszałek Olgierd Geblewicz ogłosił otwarcie pierwszego konkursu w ramach RPO - fot.wzp.pl

Pierwszy konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w zachodniopomorskim będzie wspierał osoby bezrobotne i pracodawców tworzących nowe miejsca pracy
.W perspektywie finansowej RPO 2014-2020 Regionalny Program Operacyjny wdrażany jest nie tylko przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, ale także instytucje pośredniczące – Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Pieniądze z pierwszego konkursu RPO przeznaczone będą na walkę z bezrobociem w województwie zachodniopomorskim.

- Ogłaszamy pierwszy konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Będziemy wspierać z jednej strony osoby bezrobotne, aby w niedługim czasie znalazły zatrudnienie, z drugiej strony nasze działania skierujemy do przedsiębiorców. Z pieniędzy tych skorzystają także osoby, które zdecydują się na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Wysokość środków przeznaczonych dla Powiatowych Urzędów Pracy w tym roku wynosi 40 milionów złotych. To pierwszy, skromny krok we wdrażaniu RPO, ale na pewno bardzo istotny w punktu naszego regionu – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Pieniądze z RPO na szkolenia

Pieniądze z konkursu RPO będą stwarzać osobom pozostającym bez zatrudniania powyżej 29 roku życia możliwości podwyższenia kwalifikacji (szkolenia), zdobycia doświadczenia (staże), czy otwarcia własnej działalności gospodarczej.

Osoby młodsze objęte są wsparciem Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

– Od 15 czerwca powiatowe urzędy pracy będą mogły przesyłać aplikacje konkursowe o przyznanie dofinansowania – mówił Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Dodał, że w pierwszej kolejności premiowane będą wnioski o pomoc osób z niepełnosprawnościami, niskowykwalifikowanych, powyżej 50 roku życia oraz długotrwale bezrobotnych.

Szacuje się, że wsparciem zostanie objętych prawie 3 tys. osób.
Województwo zachodniopomorskie 21 maja jako jeden z pierwszych regionów w Polsce zgłosiło system zarządzania RPO do akredytacji.

– Jest to wewnętrzna procedura, ale jest to krok niezbędny, aby pieniądze w ramach RPO wdrażać – wyjaśnił marszałek Geblewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.