Regionalny Program Operacyjny 2014-2020: Małopolska dostanie 280 mln zł refundacji

• Małopolska efektywnie wykorzystuje środki powierzone w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
• Komisja Europejska pozytywnie oceniła wydatki z RPO poniesione w woj. małopolskim w 2016 roku.
• Oznacza to, że do Małopolski trafi teraz ponad 280 mln zł tytułem refundacji tych kosztów.
Regionalny Program Operacyjny 2014-2020: Małopolska dostanie 280 mln zł refundacji
Tylko w tym roku w Małopolsce dzięki sprawnemu przeprowadzeniu wielu konkursów do beneficjentów trafiło o 130 proc. środków więcej niż planowano. (fot. pixabay)

Certyfikacja dokonywana przez Komisję Europejską to standardowa procedura, podczas której sprawdza się czy środki europejskie są wydawane rzetelnie oraz zgodnie z prawem i kryteriami konkursów.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego chwali się, że region z tym zadaniem w 2016 roku poradził sobie znakomicie. Ostateczna weryfikacja wydatków przeprowadzona na szczeblu europejskim potwierdziła, że udzielone łączne dofinansowania na ponad 280 mln zł przekazano prawidłowo i szybciej niż zakładano.

Tylko w tym roku w Małopolsce dzięki sprawnemu przeprowadzeniu wielu konkursów do beneficjentów trafiło o 130 proc.środków więcej niż planowano. Tym samym Małopolska plasuje się na 6. miejscu w Polsce pod względem realizacji założonych przez Ministerstwo Rozwoju pułapów certyfikacji.

- Obecna perspektywa finansowa jest trudniejsza zarówno dla nas, jako instytucji zarządzającej programem regionalnym, jak i dla wnioskujących o dofinansowanie – mówi wicemarszałek województwa Stanisław Sorys.

– Wiele problemów formalnych musi zostać rozwiązanych na szczeblu centralnym. My jednak robimy co możemy, żeby efektywnie wykorzystywać środki z RPO. Skracamy procedury, upraszczamy kryteria oceny czy przyspieszamy nabory. Dzięki temu dotychczas udało nam się przekazać więcej środków niż zakładaliśmy jeszcze rok temu –  dodaje.

Prognozy z czerwca 2016 roku zakładały, że certyfikowane wydatki na koniec roku będą wynosić ok. 67,9 mln zł. Wynoszą – wspomniane 280 mln zł, czyli ok. 2,36 proc. alokacji programu regionalnego. Jego cała pula wynosi 2,9 mld euro.

Czytaj też: Podlaskie podsumowało środki unijne w 2016 r. Blisko 700 mln zł

Pierwsze środki z nowej perspektywy zostały wydane głównie na duże projekty infrastrukturalne. Wśród nich są: budowa przystanku kolejowego Kraków Sanktuarium z infrastrukturą komunikacyjną (wartość 11,7 mln zł), budowa połączenia DW 780 z południową obwodnicą Krakowa (16,2 mln zł), zakup niskoemisyjnych, niskopodłogowych autobusów oraz stacjonarnych automatów KKM do sprzedaży biletów w celu obsługi linii aglomeracyjnych (58,3 mln zł), budowa obwodnicy Oświęcimia (22,7 mln zł), oraz uruchomienie pożyczek i poręczeń w ramach zwrotnych instrumentów finansowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dotacje z RPO Małopolskiego: zajrzyj na stronę Artmetic!

artmetic ekonsulting, 2017-01-21 22:35:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE