PARTNER PORTALU
  • BGK

Regionalny Program Operacyjny 2014-2020: Małopolska dostanie 280 mln zł refundacji

  • MN    30 grudnia 2016 - 15:24
Regionalny Program Operacyjny 2014-2020: Małopolska dostanie 280 mln zł refundacji
Tylko w tym roku w Małopolsce dzięki sprawnemu przeprowadzeniu wielu konkursów do beneficjentów trafiło o 130 proc. środków więcej niż planowano. (fot. pixabay)

• Małopolska efektywnie wykorzystuje środki powierzone w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
• Komisja Europejska pozytywnie oceniła wydatki z RPO poniesione w woj. małopolskim w 2016 roku.
• Oznacza to, że do Małopolski trafi teraz ponad 280 mln zł tytułem refundacji tych kosztów.
Certyfikacja dokonywana przez Komisję Europejską to standardowa procedura, podczas której sprawdza się czy środki europejskie są wydawane rzetelnie oraz zgodnie z prawem i kryteriami konkursów.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego chwali się, że region z tym zadaniem w 2016 roku poradził sobie znakomicie. Ostateczna weryfikacja wydatków przeprowadzona na szczeblu europejskim potwierdziła, że udzielone łączne dofinansowania na ponad 280 mln zł przekazano prawidłowo i szybciej niż zakładano.

Tylko w tym roku w Małopolsce dzięki sprawnemu przeprowadzeniu wielu konkursów do beneficjentów trafiło o 130 proc.środków więcej niż planowano. Tym samym Małopolska plasuje się na 6. miejscu w Polsce pod względem realizacji założonych przez Ministerstwo Rozwoju pułapów certyfikacji.

- Obecna perspektywa finansowa jest trudniejsza zarówno dla nas, jako instytucji zarządzającej programem regionalnym, jak i dla wnioskujących o dofinansowanie – mówi wicemarszałek województwa Stanisław Sorys.

– Wiele problemów formalnych musi zostać rozwiązanych na szczeblu centralnym. My jednak robimy co możemy, żeby efektywnie wykorzystywać środki z RPO. Skracamy procedury, upraszczamy kryteria oceny czy przyspieszamy nabory. Dzięki temu dotychczas udało nam się przekazać więcej środków niż zakładaliśmy jeszcze rok temu –  dodaje.

Prognozy z czerwca 2016 roku zakładały, że certyfikowane wydatki na koniec roku będą wynosić ok. 67,9 mln zł. Wynoszą – wspomniane 280 mln zł, czyli ok. 2,36 proc. alokacji programu regionalnego. Jego cała pula wynosi 2,9 mld euro.

Czytaj też: Podlaskie podsumowało środki unijne w 2016 r. Blisko 700 mln zł

Pierwsze środki z nowej perspektywy zostały wydane głównie na duże projekty infrastrukturalne. Wśród nich są: budowa przystanku kolejowego Kraków Sanktuarium z infrastrukturą komunikacyjną (wartość 11,7 mln zł), budowa połączenia DW 780 z południową obwodnicą Krakowa (16,2 mln zł), zakup niskoemisyjnych, niskopodłogowych autobusów oraz stacjonarnych automatów KKM do sprzedaży biletów w celu obsługi linii aglomeracyjnych (58,3 mln zł), budowa obwodnicy Oświęcimia (22,7 mln zł), oraz uruchomienie pożyczek i poręczeń w ramach zwrotnych instrumentów finansowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2017-01-21 22:35:20

    Dotacje z RPO Małopolskiego: zajrzyj na stronę Artmetic!