PARTNER PORTALU
  • BGK

Regionalny Program Operacyjny, Mazowsze: kiedy pierwsze konkursy?

  • pap/pt    27 sierpnia 2015 - 08:14
Regionalny Program Operacyjny, Mazowsze: kiedy pierwsze konkursy?

Pod koniec września ruszą konkursy z RPO dla Mazowsza

Pierwsze konkursy z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Mazowsza na lata 2014-2020 ruszą pod koniec września. Będą one dotyczyły zarówno tzw. projektów miękkich, jak i twardych.

Samorząd woj. mazowieckiego ma ogłosić we wrześniu pierwsze konkursy na dofinansowanie UE projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Mazowsza na lata 2014-2020. W tym roku ich wartość to ok. 1 mld zł. Na wsparcie mogą liczyć m.in. instytucje kultury czy przedszkola.

"Pierwsze konkursy zamierzamy uruchomić pod koniec września. Będą one dotyczyły zarówno tzw. projektów miękkich, jak i twardych" - powiedział dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski. Konkursy na tzw. projekty twarde dotyczyć będą inwestycji m.in. w e-usługi czy termomodernizację budynków użyteczności publicznej; a na miękkie - m.in. aktywizacji osób wykluczonych społecznie i zwiększenia dostępu do edukacji przedszkolnej.

Potencjał Mazowsza

We wrześniu samorząd woj. mazowieckiego chce ogłosić dwa konkursy dotyczące potencjału Mazowsza. "To będą tzw. twarde inwestycje. Chodzi o wzmocnienie e-usług w administracji. Konkurs jest przeznaczony dla jednostek samorządu terytorialnego, gmin, powiatów, województw, ale też dla administracji rządowej. Planujemy przeznaczyć na ten cel 120 mln zł" - powiedział Frankowski.

Drugi konkurs - jak mówił - będzie dotyczył także e-usług, ze szczególnym naciskiem na wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej. Na to ma trafić ok. 115 mln zł. Po pieniądze będą mogły sięgnąć podmioty lecznicze działające w publicznym systemie ochrony zdrowia, które mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Frankowski zapowiedział, że kolejne konkursy dotyczące podobnych inwestycji przewidziano w czwartym kwartale br. W tym roku samorząd woj. mazowieckiego ogłosi w sumie kilkanaście konkursów o wartości ok. 1 mld zł.

Dużym zainteresowaniem - jego zdaniem - powinien cieszyć się konkurs dotyczący termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Jest on zaplanowany na grudzień. Jego budżet sięga ponad 57 mln zł.

"Na dofinansowanie unijne mają szansę inwestycje poprawiające efektywność energetyczną budynków. Premiowane będą projekty z udziałem odnawialnych źródeł energii. Na wsparcie mogą liczyć przedsięwzięcia dotyczące ocieplenia obiektów, wymiany okien, zewnętrznych drzwi oraz oświetlenia na energooszczędne, przebudowy systemów grzewczych, wentylacji i klimatyzacji" - tłumaczył. O unijne pieniądze mogą się starać m.in. instytucje kultury, sektora finansów publicznych i samorządy.

W czwartym kwartale br. przewidziano pierwszy konkurs dla przedsiębiorców. "Dofinansowanie unijne będzie przeznaczone na projekty badawczo-rozwojowe pozwalające firmom rozpocząć współpracę z jednostkami naukowymi lub zdobyć doświadczenie w prowadzeniu przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, ale na mniejszą skalę do kilkudziesięciu tysięcy złotych" - wyjaśnił. Na ten cel przewidziano ponad 20 mln zł.

ZIT-y ruszą w grudniu

Na grudzień zaplanowano ponadto konkurs w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). To wspólne projekty Miasta Stołecznego Warszawa i przylegających do niej gmin z pieniędzy UE. Na pieniądze UE mogą liczyć m.in. inwestycje w budowę czy przebudowę ścieżek rowerowych, a także miejsc parkingowych dla rowerów. Trafi na to ponad 188 mln zł. Konkurs jest przewidziany dla samorządów.

KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2015-08-29 02:16:01

    RPO Województwa Mazowieckiego, dofinansowania ze środków UE: artmetic.plNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: