PARTNER PORTALU
  • BGK

Regiony dostaną 400 mln zł na innowacje

  • PAP/JL    31 maja 2016 - 09:53
Regiony dostaną 400 mln zł na innowacje
400 mln zł jest na innowacje w regionach. Fot. Pixabay.com

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchamia program z budżetem 400 mln zł, za pomocą którego chce pobudzić innowacyjność w regionach.
Dzięki niemu każde z województw będzie mogło stworzyć własne specjalizacje gospodarcze.

– Jednym z kluczowych celów planu premiera Morawieckiego jest wyłonienie branż gospodarki, w których mamy największy potencjał. Ale chcemy też, żeby te branże koncentrowały się w określonych regionach tak, żeby każde z polskich województw miało swoje gospodarcze specjalizacje – uważa wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jak dodał, proces określania specjalizacji przebiegał oddolnie, m.in. w konsultacji z marszałkami województw. W efekcie tych prac sformułowano 26 obszarów badawczych, które nazwano regionalnymi agendami naukowo-badawczymi.

– W poprzednich latach raczej stawiano na rozwój lokomotyw, czyli tych województw, które mają największy potencjał przemysłowy, jak m.in. Warszawa, Śląsk, Wielkopolska czy Małopolska. Okazało się, że te lokomotywy bardzo szybko oderwały się od wagonów. Zamiast ciągnąć za sobą inne regiony, to raczej uciekały i rozwarstwiał się poziom życia, rozwoju gospodarczego Polski – podkreślił Gowin.

Tematyka projektów jest szeroka, od biogospodarki, energetyki, przez turystykę po sektory kreatywne, jak multimedia.

– Region dolnośląski postawi zapewne na kompetencje związane z wytwarzaniem i przetwórstwem miedzi i srebra. Nasza koncepcja bazowała na wsłuchaniu się w potrzeby zgłaszane lokalnie i zaprojektowaniu narzędzia, które na nie odpowie – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W programie 372 mln zł przeznaczono dla regionów słabiej rozwiniętych i 28 mln zł dla województwa mazowieckiego. Wartość kosztów kwalifikowanych w każdym projekcie wynosi od minimum 1 do maksimum 8 mln zł.

Regionalne agendy naukowo-badawcze są jednym z instrumentów realizacji regionalnych inteligentnych specjalizacji. Stanowią zestaw 26 komplementarnych obszarów badawczych, które zostały opracowane w oparciu o zgłoszenia od 16 marszałków województw.

Na ich podstawie konsorcja naukowo-przemysłowe złożone z maksymalnie 5 podmiotów, których liderem zostanie jednostka naukowa, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów z budżetu 400 mln zł.

– Przedsiębiorca nie może sam występować jako wnioskodawca, zawsze wnioskodawcą jest jednostka naukowa. To ona musi sprawdzić czy taka działalność wpisuje się w jej działalność statutową, musi oszacować czy będzie mogła na etapie tego, co zostanie stworzone w projekcie, prowadzić dalsze badania – powiedziała Milena Piątkowska z NCBR.

Jak dodała, przedsiębiorca przykładowo może zgłosić się do jednostki naukowej i powiedzieć, że ma pomysł na biznes, który mieści się w jednym z 26 obszarów badawczych. Wspólnymi siłami przygotowują projekt, który musi przewidywać badania przemysłowe, prace rozwojowe. Przedsiębiorca bierze na siebie obowiązek wdrożenia wyników badań.

Wnioski o dofinansowanie projektów można składać wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie informatycznym do 29 lipca 2016 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-06-11 02:01:09

    Dotacje na innowacje, PO IR, przygotowujemy projekty i wnioski: zajrzyj na stronę Artmetic!