PARTNER PORTALU
  • BGK

Regiony mogą jeszcze wykorzystać z unijnej kasy ponad 30 mld zł

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    16 sierpnia 2010 - 06:00
Regiony mogą jeszcze wykorzystać z unijnej kasy ponad 30 mld zł

66,2 mld zł wynosi łączny budżet 16 wojewódzkich programów regionalnych na lata 2007-2013. Do podziału została jeszcze połowa tych pieniędzy.
Chodzi o programy regionalne, z których dotychczas najczęściej wspierano przedsiębiorczość (m.in. innowacje i ochronę środowiska). Powodzeniem cieszy się też przeznaczanie dotacji na projekty transportowe – przede wszystkim na budowę dróg (26,1 proc.), oraz na inwestycje w infrastrukturę społeczną (12,7 proc.) – informuje „Rzeczpospolita”.

Na kogo czeka jeszcze najwięcej pieniędzy w unijnej kasie? Mazowsze ma do wzięcia prawie 5 mld zł, Śląsk 4 mld, a woj. lubelskie ponad 3 mld zł.

Najmniej dotacji, na które nie zawarto jeszcze umów, pozostało dla woj. lubuskiego (610 mln zł) i Opolszczyzny (640 mln zł). W pozostałych regionach wolne pieniądze oscylują między 1 a 2,7 mld zł.

Województwa nie mają się czego wstydzić. Programy regionalne są bardziej zaawansowane od krajowych. Do prymusów należą Pomorze, Wielkopolska, woj. lubuskie, opolskie i łódzkie, które zakontraktowały ponad 60 proc. przyznanych im pieniędzy. Problemy mają: Mazowsze, woj. lubelskie i Śląsk. Podpisano tam niewiele umów (na 32– 44 proc. dostępnych funduszy), a wydatki nie przekroczyły w tych regionach nawet 10 proc. przypadających im dotacji – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.