PARTNER PORTALU
  • BGK

Regiony sięgają po rezerwę

  • Przeglad prasy/Rzeczpospolita    9 października 2010 - 08:00
Regiony sięgają po rezerwę

Województwa coraz szybciej wydają unijne pieniądze z programów regionalnych. Już dziesięć z nich zapewniło sobie udział w podziale dodatkowych ponad 2 mld zł. Dwa kolejne są tego bardzo bliskie
Przed wakacjami tylko dwa województwa (opolskie i lubuskie) były pewne, że trafią do nich dodatkowe pieniądze z Krajowej Rezerwy Wykonania, która stała się swoistą marchewką resortu rozwoju regionalnego dla województw przy wydawaniu dotacji z Brukseli. Z końcem sierpnia takie województwa były już cztery. Do liderów dołączyły Pomorze i Podlasie – informuje „Rzeczpospolita”.

Województw, które złożyły do Komisji Europejskiej wnioski o refundację co najmniej 20 proc. budżetu programu regionalnego, a to warunek wzięcia udziału w podziale ekstrapieniędzy, jest dziesięć. Do grona szczęśliwców dołączyły ostatnio Małopolska, Wielkopolska, kujawsko-pomorskie, Podkarpacie, świętokrzyskie i zachodniopomorskie.


Wyścig po pieniądze z rezerwy jeszcze się nie skończył. Kwoty, które przypadną poszczególnym regionom, będą zależały od liczby województw, które spełnią kryterium dopuszczające. Teraz jest ich dziesięć, ale lada moment będzie 12.

Dolnośląskiemu brakuje 0,1 proc. certyfikowanych wydatków. Niewiele brakuje też Łódzkiemu.

Kwoty dla regionów będą zależały od miejsca regionu w rankingu. Ten będzie oparty na dwóch kryteriach. Pierwsze dotyczy poziomu zawartych umów w pięciu głównych obszarach wsparcia (badania i rozwój technologiczny, innowacje, przedsiębiorczość; społeczeństwo informacyjne; transport; energia; ochrona środowiska i zapobieganie zagrożeniom). Uwzględniona zostanie wartość podpisanych kontraktów w stosunku do wartości środków założonych w programie do wykorzystania w danym obszarze wsparcia – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Olo, 2010-10-09 12:58:20

    Zachodniopomorskie bardzo dobrze zarządza swoim RPO i na pewno będzie w pierwszej 5. Co innego ,,Rozwój Polski Wschodniej" i Galicja.